petak, 28. veljače 2014.

EXAMPLE - Jelovnici za bebu od šest navršenih mjeseci

Prva tri dana najbolje je da vaša beba papa samo jednu od namirnica koju ste odabrali za početak. Navela sam u prijašnjem postu rižine pahuljice, pa neka iste budu i ovdje primjer.
Uputstva za pripremu rižinih pahuljica nalaze se na kutiji.

1. dan - rižine pahuljice sa malom žličicom maslinovog ulja
2. dan - rižine pahuljice sa malom žličicom maslinovog ulja
3. dan - rižine pahuljice sa malom žličicom maslinovog ulja

Maslinovo ulje treba biti organsko, extra djevičansko. Mi koristimo Alnatura ulje.



Četvrti dan dohrane uvedite drugu namirnicu koju ćete ponuditi bebi iduća tri dana. Predlažem vam da to bude neka od primjerenih povrtnica. Tikvu, tikvicu ili bundevu beba će obožavati jer je zelena tanka tikvica prilično neutralnog okusa, dok buterino i hokaido tikva slove kao slatke , mirisne tikve okus kojih će bebe obožavati. Kada pripremate zelenu tikvicu, ako je iz eko kontroliranog uzgoja, ne trebate guliti niti vaditi koštice iz nje. Dovoljno ju je dobro oprati i nasjeckati na kockice te kratko prokuhati (dok ne omekša). Za pranje takve tikvice poslužit će nova četkica za zube. Najbolje ćete tako izribati površinu. Ako ste se odlučili za žute tikve ili bundeve, njih morate oguliti i odstraniti im koštice, a i kuhat će se nešto duže (dok ne omekšaju) nego male, duguljaste zelene tikvice.

4. dan - tikva, tikvica, misirača, buča  ili bundeva + maslinovo ulje
5. dan - tikva, tikvica, misirača, buča ili bundeva + maslinovo ulje
6. dan - tikva, tikvica, misirača, buča ili bundeva + maslinovo ulje

Za koju god vrstu da se odlučite, držite se te jedne vrste tikve, buče, tikvice, misirače ili bundeve. Nemojte mješati vrste misleći da je svejedno, jer nije.

Sedmi dan beba će biti spremna za treću namirnicu. Zadržite se na povrću. Možete odabrati npr. korabicu. Sada možete pomiješati korabicu sa tikvom, korabicu sa rižom ili korabicu samu ponuditi. Predlažem da prvi dan uvođanja korabice ipak istu ponudite samostalno. Operite ju, ogulite, narežite, kuhajte dok ne omekša, propasirajte i ponudite bebi sa maslinovim uljem.



7. dan - korabica sa maslinovim uljem
8. dan - korabica sa rižinim pahuljicama i maslinovim uljem
9. dan - korabica sa tikvicom, misiračom, tikvom, bučom ili bundevom, rižinim pahuljicama i maslinovim uljem
10. dan - korabica sa tikvom, bučom, misiračom, tikvicom ili bundevom.

Evo nas! Već je deseti dan, a mi sigurno papamo tri namirnice + maslinovo ulje. Vrijeme je da krenemo dalje.
Sada vam predlažem da uvedete iduću žitaricu. U početku dohrane bebi je dovoljna jedna čajna žličica žitarica. Nemojte davati više!. Uspijte jednu žličicu palente u kipuću vodu i kuhajte kao i obično. Omjer za jednu žličicu palente je cca jedan decilitar vode. Kuhajte dok palenta ne "popije" vodu. Neka to bude palenta iz eko uzgoja. Sada više niti jednu namirnicu ne morate djetetu ponuditi samu, već možete odmah slagati malene obroke od uvedenih namirnica, npr.;

11. dan - palenta i tikva, tikvica, buča, misirača ili bundeva + maslinovo ulje
12. dan - palenta i korabica + maslinovo ulje
13. dan - palenta, tikva..  i korabica




Četrnaesti dan uvedite bebi prvu vočku. Nepisano je pravilo da to bude jabučica. Prvi dan bebi ponudite pire od kuhane jabučice. Pazite da jabučica bude slatka i da je iz eko uzgoja. Pročitajte ovdje post o jabuci i prisjetite se njezinih nutritivnih vrijednosti. Tamo ćete pronači i informaciju zbog čega je pire od kuhane jabuke zdrav (bez obzira na vladajuće mišljenje o uništenim vitaminima termičkom obradom). Pire od kuhanih jabučica bebi ponudite u početku dohrane barem jednom tjedno.
I više je nego dovoljno ponuditi pola velike jabuke ili jednu malenu. U početku dohrane bebi je doboljno dati tek dvije žličice voća.

14. dan - pire od kuhane jabučice sa maslinovim uljem
15. dan - pire od kuhane jabučice sa palentom sa maslinovim uljem
16. dan - svježa izblendana jabučica sa maslinovim uljem
17. dan - tikva i palenta sa maslinovim uljem
18. dan - riža i korabica sa maslinovim uljem
19. dan - svježa jabučica izblendana sa maslinovim uljem
20. dan - korabica i palenta sa maslinovim uljem
21. dan - tikva i riža sa maslinovim uljem
22. dan - palenta i pire od kuhane jabučice sa maslinovim uljem




Palentu i jabučicu zajedno kuhajte. Kuhajte prvo jabučicu, i dok omekša u "nju" uspijte palentu i dokuhajte koliko je potrebno, potom smjesu prebacite u blender, izmiksajte, istresite u bebinu zdjelicu, ulijte jednu malenu žličicu maslinovog ulja, promješajte, pričekajte da se prohladi. Beba voli MLAKE kašice. I ponudite svojoj bebi. Jednako tako palentu možete kuhati i sa povrćem.

Dobro je da krenemo prema idućoj namirnici. Do sada smo ih već uveli  pet, pa ćemo do kraja prvog mjeseca dohrane ubaciti još samo jednu. Neka to bude cikla, ali SAMO ako je iz eko uzgoja.

Da biste si olakšali život majke hraniteljice , skuhajte odjednom više cikle, izrežite ju na komadiće i stavite zamrznuti. Ostalo povrće koje smo uveli ( korabica i tikva) spremaju se u zamrzivač oprane i nasjeckane.

Bebi od šest mjeseci dovoljna su dva komadića kuhane cikle veličine kocke leda. Nemojte pretjerivati ni sa ostalim vrstama povrća.

23. dan - kuhana izblendana cikla sa maslinovim uljem
24. dan - kuhana cikla sa palentom i maslinovim uljem
25. dan - kuhana cikla izblendana sa SVJEŽOM jabučicom i maslinovim uljem
26. dan - tikvica, korabica i riža sa maslinovim uljem
27. dan -  palenta i kuhana jabučica sa maslinovim uljem
28. dan - tikvica, korabica i cikla sa maslinovim uljem
29. dan - svježa jabučica i kuhana cikla izblendana sa maslinovim uljem
30. dan - tikvica i palenta sa maslinovim uljem.




I evo nas u idućem mjesecu dohrane!

Važno je da voće ne mješate sa povrćem. Cikla je izuzetak. I važno je da voće ne mješate sa žitaricama. Doduše, možete ponekad napraviti izuzetak, ali neka ne bude pravilo.  Palenta može sa voćem. I proso može sa voćem, ponekad. Proso ćemo uvesti idući mjesec. Sa navršenih sedam mjeseci bebina života.


Mnoge mame i tate i sami promjene navike u prehrani, hraneći i kuhajući za svoje djete. Neka to bude i vaš radosni slučaj! Uživajte u roditeljstvu!  

četvrtak, 27. veljače 2014.

Just facts - DOHRANA VAŠE BEBE POČINJE SA NJEZINIM NAVRŠENIM ŠESTIM MJESECOM ŽIVOTA


Preporuka pedijatara (s kojom se u potpunosti slažem) jest da se sa dohranom djeteta počinje u njegovoj dobi od šest mjeseci. Sve što je ranije je mučenje. Beba nije spremna za krutu hranu prije no što navrši pola godine svoga života (plus, minus tjedan dana ne igra veliku ulogu). Imajte u vidu i to da beba doista i prihvati hranu tek u svom sedmom mjesecu (idealan slučaj) a ponekad i u osmom mjesecu života. I oko toga se ne treba nervirati. Jednostavno, kad je beba spremna – beba jede. Počinje se sa dohranom u šestom mjesecu, upravo i računajući s tim da će oko tridesetak dana trebati bebi da pojede više od tri žličice mamine kašice. 
U ranijim vremenima mnoge su se mame priklanjale pedijatrijskom pravilu ( s kojim se ne slažem) da dohranu treba započeti sa voćem. Ne slažem se s tom teorijom zato jer bebe naviknute na voće (dokazano je) kako dohrana odmiče sve teže prihvaćaju povrće, dok u slučaju započinjanja dohrane sa povrćem, bebe uglavnom lako prelaze na voće.
Naše prvo dohranjivačko iskustvo temeljeno je na žitaricama. Točnije, na rižinim pahuljicama. Hippovim. Netko će reći, nula nutritivnih bodova. Slažem se! Ta je rižica čista nulica. No, tako to u samom startu i treba biti. Nisam za to da se bebi odmah u usta ugura neki konkretan okus, jer je velika vjerojatnost da će to bebu odbiti od žličice... Rižine pahuljice na mom izdojenom mlijeku bile su nam pravi hit prva četiri dana. Dohranu smo u prvih mjesec dana žlice nastavili sa prosom, jabukom, buterino tikvom, hokaido tikvom i  korabom.  (Uz navedeno, beba smije u svom šestom mjesecu života – prvom mjesecu dohrane, kušati još i ciklu, luk, komorač, batat, avocado i krušku. Sa ciklom OSOBITO treba pripaziti jer je cikla „skupljač“ otpadnih tvari iz zemlje u kojoj raste, pa ako niste sigurni da je prihranjivana organskim gnojivom, radije ju...zapravo SVAKAKO ju izbjegnite). U prvom mjesecu dohrane bebi smijete (dapače, poželjno je)  u kašice umiješati čisto, ekstra djevičansko maslinovo ulje. Da, i u voćne kašice! Ukusno je!



Kada dohranjujete bebu, (ako su to početci, početaka vaših iskustava sa krutom hranom) onda nikada nemojte nuditi bebi žličicu ako je gladna. Odbit će papati krutu hranu u tom slučaju, jer je bebi hrana još uvijek u prvom redu mlijeko i ne percipira ostale namirnice kao hranu...  To ćete shvatiti kada beba uvijek nakon krute hrane bude tražila majčino mlijeko. Faza prihvaćanja krutog obroka (jednog po jednog) kod beba traje otprilike dva – tri mjeseca. Oboružajte se strpljenjem! Da je beba prihvatila obrok znat ćete kada više nakon kašice ne bude tražila majčino mlijeko. Mnoge majke u ovom periodu brinu da im se beba nije dovoljno nahranila kašicom. I nije! Doista, NIJE! I to je najbolje što se može dogoditi , sve dok beba oko 80 posto svoje energije s kojom raspolaže crpi iz majčinog mlijeka ( računa se da je to period do jedanaestog mjeseca bebina života). Naime, kruta hrana koju dajemo bebi, sve do otprilike njezine prve godine, ionako samo prolazi kroz probavni sustav i nije prisutna u tanjuriću zato da bi se vaše dijete najelo, već zato da se uspostavi pravilan, kontinuran rad probavnog sustava koji se mora prilagoditi na krute sastojke izvana. Dakle, prve mjesece dohrane shvatite ISKLJUČIVO kao vježbu, a pravo hranjenje počinje puno kasnije, kad majčino mlijeko postane samo zabava prije spavanja ili dodatna aktivnost u trenutcima maženja.     

Čitala sam...majke su se brinule da će njihove bebe nakon voćne kašice od jabuke biti gladne... I HOĆE!! To uopće nije sporno. Dok god traže mlijeko odmah, ili sat vremena, sat i pol do dva nakon obroka, obrok bebi ništa ne predstavlja, pa makar se najelo i pečene janjetine (koju naravno, nećete ponuditi barem do navršene druge godine života). Zato, ne brinite brigu i ne pretrpavajte vaše malene bebe velikom količinom voća i povrća, osobito izbjegavajte velike količine i svakodnevno konzumiranje žitarica jer...sa svim tim samo ćete „našopati“ bebu kojoj će se „razvući“ želudac pa će, vrlo vjerojatno patiti od pretilosti i u djetinjstvu i u kasnijim fazama života. A kad uzmemo u obzir koje sve bolesti i probleme pretilost kao takva donosi...onda se doista logičnim čini ovo što vam pišem o malim obrocima za vaše male bebe koje papaju svojim malim žličicama i pune svoje malene trbuščiće, sa sadržajem tako malenim, jedva primjetnim dok prolazi kroz bebin probavni trakt.

Kada beba prihvati svoj prvi obrok ( ma kako se on vama lagan činio) smjet ćete malo, ali MALO i povećati količinu, i pojačati obrok, ali tada ćete ( sa bebinih osam mjeseci) to i smjeti, odnosno beba će to tada od vas već i sama tražiti.

Napomena – posve je uredu ako beba drugi obrok prihvati i tek sa devet mjeseci. Posve je, također, uredu ako vaša beba traži vaše mlijeko u toj dobi nakon drugog obroka. Faza do trećeg obroka podrazumijeva se da bi mogla završiti sa napunjenih deset bebinih mjeseci, no često se događa, i to je najbolje što se dogoditi može (opet zbog količine popijenog majčinog mlijeka) da vaša beba treći obrok „zatraži“, odnosno na njega pristane tek sa napunjenih godinu dana.

Mnoge majke smatraju da je treći obrok večera. NE. Treći obrok NIJE večera. Treći je obrok MEĐUOBROK i uvodi sa bebinih napunjenih deset mjeseci. Večera je četvrti obrok i uvodi se u bebin gurmanski raspored tek nakon navršene godine dana i tada se ne preporuča ponuditi kasnije od 18 sati. (Vaše (ili ad ) mlijeko bebi uvijek, naravno, možete dati neposredno prije spavanja).



Vratimo se na početak dohrane i primjereni, šesti mjesec bebina života. Pravilo je pedijatrijsko ( s kojim se opet maximalno slažem) da u prvom mjesecu dohrane ne ponudimo bebi više od šest različitih namirnica, a s tim da svaku novu namirnicu (zbog mogućih alergijskih reakcija, jer svaka je , baš svaka namirnica i potencijalna opasnost za bebu) dajete minimalno tri dana za redom, samu ili sa namirnicom koju ste uveli u protekla tri dana.
Npr; započeli ste dohranu sa rižinim pahuljicama koje ste miješali sa svojim ili ad mlijekom. Tako ste rižine pahuljice davali bebi tri dana, četvrti dan poželjeli ste uvesti u bebin jelovnik drugu namirnicu, recimo hokaido tikvu. Sada hokaido tikvu ne morate uvoditi samu, već ju kroz iduća tri dana možete nastaviti davati uz rižine pahuljice koje ste već ranije dali bebi. 
Osobno vam nikako ne bih preporučila da šest dana za redom dajete bebi rižu u zrnu, jer je riža poznati „zatvarač“ probave.  Osim ako su u pitanju rižine pahuljice polirana bijela riža ili integralna riža. One će (pahuljice) čak pomoći "otvaranju" probave, ako se pravilno iskombiniraju). Tako da je u ovom iznimnom slučaju (koji je zato i naveden) mudrije dati bebi tri dana za redom tikvu samu nego sa rižom u zrnu.
Nemojte NIKADA miješati voće i povrće zajedno u obrocima. Niti sebi, niti bebi, dakako.
U mnogim ćete „pravilnicima“ uvođenja dohrane bebi od šest mjeseci pronaći među dozvoljenim povrčem mrkvu i krumpir. Ja bih pričekala s tim vrstama povrća ( i jesam) do osmog bebinog mjeseca. Osim ako u pitanju nije mlada, mlada, mlada, najmlađa  tanka, malena, mrkvica svijetlo žute ili narančaste boje... Krumpir ni u slučaju da je mlad. Obe su namirnice preteške za bebin želudac i mogu dovesti do probavnih problema. Osim toga, bebe u navedenoj dobi i same često puta neugodno reagiraju i na jednu i na drugu vrstu povrća reakcijom otežanog disanja i  „gušenja“ pa je to najbolje izbjeći. Pričekajte sa krumpirom i mrkvom. Nikud vam se ne žuri.

Uz navedene vrste voća i povrća prikladne za početak dohrane, tu je i nekoliko žitarica koje odmah u startu možete ponuditi bebi. Uz rižu (basmati rižu mnogi smatraju najboljom, ja se ne slažem - bolja je tamna integralna ili bijela polirana) vaša beba od šest mjeseci može probati i proso, palentu,  amaranth i  kvinoju. Moja je preporuka da krenete sa uvođenjem žitarica ovim redom: rižine pahuljice, riža, palenta, proso (amaranth i kvinoju ne preferiram, a i nema potrebe za toliko puno žitarica u organizmu jedne posve malene bebe ...U jednom od idućih postova pokušat ću vam objasniti i zašto je to tako).  Uglavnom...i sa ove prve četiri navedene žitarice (možete pronaći i pahuljice od prosa u bio trgovinama...) imat ćete što kuhati za start bebine dohrane. Molim vas, pazite da sve žitarice koje  kuhate bebi budu iz kontroliranog uzgoja i bez glutena.
Voće nemojte kombinirati za bebu (a ni za vas same) sa žitaricama.  Voće bebi ponudite kao samostalan brok. A tako ga i vi jedite. Najmanje dva sata nakon što ste jeli povrće ili tri sata nakon što ste konzumirali meso. (Bit će govora o tome u kasnijim postovima).




Vrlo važno je pobrinuti se za dovoljan unos VODE (namjerno ne pišem tekućine) u bebin organizam odmah kad ste startali sa uvođenjem dohrane putem krute hrane.  Naviknite bebu na VODU tako što će vam bočica uvijek biti pri ruci i na oku, pa kad ju ugledate, ponudite bebi da pije. Od početka dohrane dovoljno će biti 50 ml kroz dan u prvom tjednu dohrane, u drugom povećajte na 70... Do kraja prvog mjeseca dohrane beba bi trebala popiti oko 150 ml dnevno, to je optimalna količina VODE za bebu na početku dohrane. Na taj način, osim što utažujete  bebinu žeđ, pomažete i radu probavnog sustava i sprječavate moguće začepljenje istog.

VODA je voda. Čaj i sok NISU voda. To su napitci koji ne mogu organizmu pružiti ono što može čista, zdrava voda. Samo je voda – voda. Sve ostalo su tekućine. Vaša beba ne treba tekućinu, već VODU! Isključivo vodu do druge godine života. Čajeve i sokove Z A B O R A V I T E želite li dohrani i prehrani vaše bebe pristupati ispravno, za njezino najveće dobro i vaš maksimalno moguć mir kad je ta tema u pitanju. Nema čaja. Nema soka. V O D A !!!!

Vodu bebi ponudite desetak minuta nakon obroka. Kad ste vi u pitanju, odgodite pijenje tekućine, napitaka..pa i VODE najmanje pola sata nakon što ste objedovali. Pijenje vode, (ili napitaka) i ispiranje usta nakon objedovanja, te uzimanje tekućine tijekom objedovanja mogu dovesti do anemije i u djece i u odraslih. Imajte to na umu!

Jednako je i sa solju, šećerom i ostalim začinima. Bebi začini ne trebaju. Možete ih uvesti u drugoj godini života. Začini na koje smo navikli u najvećoj mjeri samo su „zagadili“ okusne pupoljke i više i ne razlikujemo okus hrane koju jedemo onoliko koliko bismo mogli da ju jedemo ne začinjenu,ili minimalno začinjenu. Do druge godine, (jer bebi je sve fino, ona nema zagađene okusne pupoljke) ne trebate ništa „popravljati“ začinima. I NE SMIJETE, jer se bebini , još nedovoljno razvijeni, bubreščići i ne mogu nositi sa tom vrstom opterećenja, a to čak i nije jedini razlog za NE!    
Uh! Etoga. Osnove osnova i početak početaka dohrane bebe je ovdje. Sutra slijede primjeri jelovnika za vaše malene od šest mjeseci.

Uživajte u roditeljstvu!

Food facts - jabuka

Ne znam kako je s vama, no moja prva asocijacija na jabuku jesu štrudle. Fine. Mirisne. Još tople. Sa mrvom cejlonskog cimeta. I ako može, s mahunom vanilije. Obično štrudlu s jabukama povezujemo sa našim bakama i mirisom njihovih kuhinja. Moja baka nije pravila štrudle. Ona pravi neke druge kolače. Pravila ih je (i još uvijek ih pravi) moja mama. Komad štrudle na stolu, komad je mog dječjeg poslijepodneva. Svaki put. Jabuka čuva ono najvrijednije u meni. Moje unutarnje dijete. Moje razigrano, neposredno, nespretno, glasno, nesputano, drljavo, musavo, raščupano, nasmijano (ili uplakano), moje razmaženo, nestrpljivo, umiljato, ali i zločesto, sneno i budno "ja". Kada govorim o jabukama, govorim o svom dječjem krevetiću u kojeg bih rado uskočila, opet. Da mogu. Ponekad...nije nužan povratak u majčinu utrobu da bismo se osjetili beskrajno voljenima, brižno čuvanima i zaštićenima od svijeta. Ponekad je dovoljno i samo zagristi u jabuku. Ili štrudlu. Marcel Proust slično je pisao o kolačiću Madeleine, pa da ne duljim...ako ste čitali "Put k Swannu", znate i više no što mogu ovdje "govoriti".   
Možda će vas iznenaditi (mene je kad sam saznala) da je jabuka dobra za san (to je , pretpostavljam,  to sedativno, umirujuće djelovanje njezinih sokova koji tako lako lansiraju u bezbrižnost). Također, ako ste kronično umorni (nosila sam jabuke u torbi kada sam godinama putovala s posla na fakultet) pojedite jabuku, dvije (mnogi će se u tom slučaju odlučiti za bananu, koja također podiže radnu aktivnost i koncentraciju, no ja ju najviše volim izbjeći u svojoj prehrani). O jabučnom octu, mnogi govore kao o eliksiru zdravlja i vitkosti (to još nitko nije dokazao) no, nekako mi je sigurnije (i ugodnije) pojesti jabuku nego popiti jabučni ocat). Jabuka će, dakle, pomoći vašoj vitkoj liniji (ako ju želite vidjeti u zrcalu) a može biti efikasna i u smanjenju glavobolja, migrena, ublažit će bolesti grla i regenerirati želudac. Opstipacija, bolesti kralježnice (postoji vjerovanje da je centar svih naših tegoba, kralježnica i da ako vodimo o njoj računa, nećemo oboljevati) također su neke od tegoba u kojima će konzumacija jabuke biti od koristi. 
Recimo da je jednom tjedno dobro jesti samo jabuke kako biste se riješili toksina i ostalih štetnih tvari nakupljenih u organizmu nepravilnom konzumacijom druge hrane, ali i stressa i ostalih stanja koja vam smetaju u svakodnevnom, besprijekornom funkcioniranju. Konzumacijom isključivo jabuke jednom tjedno, riješit ćemo se svih otrova u organizmu zato što svježa jabuka sadrži pektine , čija je zadaća upravo to - apsorbirati vodu iz organizma i razne otrove. Uz to, jabuka će njegovati veše zube i osvježiti vaš dah. Ipak, nastavite s redovitom higijenom zubi :)
Kuhana jabuka, s vremena na vrijeme, pozitivno će djelovati na sluznicu crijeva i želudca. Pire od jabuka konzumiraju redovito osobe koje pate od gastritisa, chronove bolesti i slično. Ako uz kuhanu jabuku, pijete i čaj od metvice ili nevena, gastritis je vaša prošlost.
Svaki plod jabuke u sebi sadrži:  vitamine a, b i c, organsku kiselinu, šećer i naravno vodu. 
Zanimljivo je da jabuka potječe iz porodice ruža (rozaceae) i da je skupno ime za sve jabuke MALUS domestica Borkh.
Jabuka je srednje alkalno voće (najalkalnija je vrsta "Zlatni delišes") pa neće neželjeno zakiseliti vaš organizam. Sa konzumacijom jabuka ne možete pretjerati.   

Jabuka u kuhinji odraslih; što god radite s jabukama, dobro radite, no ipak je najzdravija svježa ( i ponekad kuhana) no, naravno, podijelit ću s vama i par neobičnih recepata, rezultati kojih će vas navesti da kuhate JOŠ !!  Tako je tu umak od jabuka, torta,  i fini puding od jabuka bez mliječnih dodataka. 



Jabuka na bebinom meniu;
Kod prvih kašica, za bebu od 6 mjeseci, skuhajte bebi jabučicu, propasirajte i dajte joj da papa nakon što se prohladi. To je najbolji mogući način da pripremite bebin želudčić za krutu hranu. PAZITE pri tom da jabuka bude iz ekološkog uzgoja, naravno. Nakon najmanje tri dana kušanja samo jabučice, istu možete i kao svježe izblendanu ponuditi sa kuhanom integralnom rižom, ili rižinim pahuljicama. Ne preporučujem vam da voćku dajete bebi sa žitaricama. Niti jabuku niti bilo koju drugu, ali ponekad (neka to bude rijetko) iznimku možete napraviti. Jabuku najradije, dok su u pitanju kašice mješajte sa drugim VOĆEM koje je primjereno bebinom uzrastu. Dobro ju je , svježu, pomiješati sa kuhanom ciklom, zbog veće, lakše i brže apsorpcije željeza iz cikle. Sa ostalim povrćem nemojte jabuku mješati i ne mješajte ju sa mliječnim proizvodima, niti mlijekom.  


Moj maleni, 9 mjeseci,  ponekad jabuku papa i ovako ; 

Dobro je (često) davati bebama cijelo voće ( i povrće) na taj način upoznaju se sa hranom puno bolje no kad ih mi hranimo. Beba jedući vlastitim prstićima razvija svoju kreativnost, inteligenciju, motoriku, individualnost... ne spriječavajte je u tome (ma kakav nered ovakve "igre" izazvale). Uvijek je bolje da proučava i grize jabučicu nego remen od mamine torbe, ili daljinski upravljač :) 
Na netu sam pronašla nešto što vam također može biti zanimljivo. To je  tablica  nekih, poznatijih nam sorata jabuka. Pa se, ako želite,  bacite na čitanje za informaciju više :)  Naravno, do sada je posvuda u svijetu registrirano i više od tisuću različitih sorata jabuka o kojima i ne trebamo puno znati (osim ako nam se ne dopadnu nepca) , no najvažnije je da konzumiramo jabuke iz ekološkog uzgoja. Dobro je znati i da su zimske vrste jabuke nutritivno puno sadržajnije i kvalitetnije od ljetnih.



srijeda, 26. veljače 2014.

Food facts - Avocado


O čemu govorim kad govorim o hrani? O hrani. O prehrani. O zdravlju.  Davanju. O radosti.  Istini. Sreći. Bogu. Djetetu.  Odmoru. O ljubavi. O miru. I trajanju. O sebi. I o tebi govorim. O njima. I još o mnogo toga...o čemu će biti "govora" na ovim stranicama.  No, najprije govorim o dohrani i prehrani naših najmlađih. I tu doista mislim na najmlađe. Mislim na prve obroke naših malenih beba. Na bebe od šestog  mjeseca života pa nadalje. U to dalje ... ugurala sam i nas same, jer... svi smo jednom, više ili manje davno, bili bebe od 6 mjeseci, a vidi nas sad!
Food facts bit će u svakom naslovu (ako ne  zaboravim)  ovdje zato jer...o hrani, ma koliko ju voljeli, ili ju ignorirali, tek podnosili, izbjegavali ili u njoj pretjerivali, u pravilu jako malo znamo. Možda ne želimo znati. Možda ne znamo što da znamo. Možda ne znamo da ne znamo. Možda smatramo da ne trebamo znati. Možda ne mislimo da nas se tiče. Možda se ne sjetimo pitati. Možda nemamo vremena tražiti... Informacija je mnogo. Rijetke su one ispravne. Još rijeđe su one potpuno iskrene. Iskustvene. Stvarne. Najrijeđe potpune. Zato će ovdje biti dobre priče o hrani. Iskustvu. Miru. Radosti. Sreći. Zdravlju. Istini. Bogu. Trajanju.  Ljubavi. Davanju... Za bebe. Za mene. I za vas.



Avokado kao prvi ovdje, zato jer ga mnoge majke već u trudnoći počinju intenzivnije konzumirati, vjerujući da tako, folnom kiselinom, koje je prepuno ovo voće, brižno podupiru svoje, još nerođeno djete u razvoju. I to je istina. Bravo za mame koje su u trudnoći papale avokado, ili pazile na unos folne kiseline iz voća ili povrća drugih vrsta. Dobar izvor folne kiseline predstavljaju, mnogima još i poznatiji izvori poput; pivskogi kvasca, jetara od teleta, leće,pšeničnih klica, gljiva, brokule, svog lisnatog povrća osobito špinata i repinog lišća, peršina, šparoga, graha... A ima je (nešto manje) i u cikli, grašku, prokulici, cvjetači, bundevi, mahunama, kupusu, paprici, zelenoj salati...

Osobno sam naklonjenija upravo ovim "domaćim" vrstama jer, vjerujem u onu (parafraziram) "da je najbolje čovjeku jesti hranu uzgojenu na njegovom geografskom području." ( Jednako tako kažu neki izvori i da je čovjek najzdraviji i najvitalniji ako svoj cijeli svoj život živi u mjestu u kojem se rodio... Nikada nikoga nisam pitala, što se dogodi ako čovjek otputuje ...negdje... na duže :))

Folna kiselina neophodna je za pravilan razvoj djeteta u majčinoj utrobi. Logično mi se učinilo da upravo s njom i započnemo ovu priču o hrani. Zato avocado. I zato jer je oblika majčine maternice. Odnosno zato jer vjerujemo da nam voće i povrće iz prirode, među ostalim, govori i svojim oblicima. Na koji vas vaš organ koji plod svojim oblikom podsjeća, vjerojatnost je velika, kažu, da upravo tome našem organu i blagokoristi. Jednako tako (ili baš zbog toga) avocado se pokazao dobar mnogima i kad su u pitanju problemi s jajnicima. Najvažnije od svega - Beba je rođena! To je najbolja činjenica za start :)

Od esencijalne je važnosti folna kiselina kad govorimo o sintezi i diobi DNA i dijelova RNA. Kao brzorastuće tkivo, fetus ima iznimno veliku potrebu za tom kiselinom. Neophodna je predtrudnička suplemencija jer se oštećenja uzrokovana deficitom folne kiseline pojavljuju već tijekom prvih nekoliko tjedana trudnoće. Smanjuje postotak oštećenja živčanog sustava novorođenčeta za 50 do 80 posto, što znači da se, zahvaljujući pravilnom i kontinuiranom konzumacijom folne kiseline prije i za vrijeme trudnoće značajno smanjuje vjerojatnost invaliditeta djeteta ili problema u kontroli crijeva i mjehura.
Folna kiselina pomaže u stvaranju krvnih zrnaca,štiti od oštećenja živaca, analgetik je za bolove, pomaže kod probave, potiče stvaranje mjelina, metabolizna proteina, stvara kloridne kiseline i dakako, pomaže u zdravom rastu i razvoju. I još nešto, ako dojite - folna kiselina POSPJEŠUJE LAKTACIJU :)


Kako odrasli mogu ukomponirati avokado u prehranu?
Avokado uvijek jedite svjež (mislim, sirov) i kao takav, obožava kad ga stavimo u salatu od crvenog kupusa ili rajčice. Voli i crveni luk i češnjak, ali i listiće bosiljka pa si možete doista dati mašti na volju. Fino mu je u maslinovom ulju pa kad prave kombinacije izblendate,možete dobiti i super namaz za kruh. Kad dođe društvo, napravite tortilje i umak od svježeg vrhnja kojeg ste pomiješali sa češnjakom i avokadom. Društvo će doći opet! I opet...


Pored svega, predlažem vam da se ohrabrite napraviti  zanimljive avocado tortilje , divan avocado cheese cake i punjena jaja sa avocadom.

Osim u kombinacijama sa sirovim, navedenim povrćem, niti jedno voće, pa tako ni avokado, nije preporučljivo mješati sa povrtnicama. Avokado NEmojte mješati sa mlijekom. Niti sebi niti bebi.

Avokado je umjereno lužnato voće, što znači da osobito dobro pogoduje svim stanicama vašeg (i bebinog organizma) ne stvarajući opasna alkoholna vrenja u želudcu (čitaj- ne remeteći idealnu, (pod usvjetom da se pravilno hranite) prirodnu sposobnost obrane našeg organizma od raznih infekcija i bolesti.)

I još malo... - zbog svog hidratizirajućeg, blagog učinka avocado možete (kao ulje kupljeno u ljekarnama ili u specijaliziranim prodavaonicama, ili kod vašeg omiljenog aromaterapeuta) koristiti i kod problema kao što su ;
- suha koža tijela i lica
- oštećena i ogrubjela koža tijela (laktovi i stopala)
- koža lica (i tijela) sklona aknama
- koža sklona alergijama
- koža sklona ostalim iritacijama
- koža oštećena od sunca




Avocadovo se ulje prilično brzo upija u kožu i DOISTA prodire u njezine dublje slojeve pa također možemo ustvrditi da avocado:
- zadržava kolagen u koži
- uspješan je u borbi protiv bora
- izvrstan u borbi protiv strija
- poboljšava čvrstoću i elastičnost kože
- izvrstan za trudnice (nemojte se masirati čvrstim, već blagim pokretima ruku - osobito kada su u pitanju stopala)





Kako bebama pripremiti avokado?
Avokado je primjereno dati bebama već na samom početku DOhrane. (Još jedan razlog da upravo s njim započnem pisanje bloga )Dakle, sa napunjenih šest mjeseci. Možete ga ponuditi bebi izblendanog sa maslinovim uljem na samom početku dohrane ili kao finger food, a kasnije ga i djetetu (tek nakon navršenih 10 mjeseci) možete pomiješati sa jogurtom ili krem sirom i ponuditi kao samostalan obrok ili uz palentu. Ne zaboravite provjeriti bio-eko porijeklo avokada kojeg planirate kupiti.

FINGER FOOD AVOCADO ogulite avocado, narežite na kriške i ponudite bebi da uzme kriškice sama ručicom i prinosi ustima. Finger food je mudro uvesti odmah na početku dohrane (kada je beba ionako u fazi da sve stavlja u usta) jer na taj ćete način sasvim sigurno izbjeći probleme sa nešto kasnijim žvakanjem i gutanjem hrane, koje imaju bebe ( i mame) kojima se hrana isključivo blendala (mixala).

NAMAZ OD AVOCADA ZA BEBE - Izblendajte četvrtinu avocada u blenderu zajedno sa žličicom maslinovog ulja i dvije čajne žličice sirnog krem namaza. Ako želite "slatki namaz" začinite ga mrvicom cimeta (ali cimet izbjegavajte ako vam beba ima problema s tvrdom stolicom), a ako želite bebi ponuditi "slani" namaz od avokada, u opisanu smjesu dodajte i par listića kuhanog crvenog luka pa sve sastojke zajedno izblendajte. Ovakav namaz primjeren je bebama od 10 mjeseci ( i zbog sirnog namaza, ali i zato što ga u tom slučaju možete mazati na krekere od expandiranih rižinih pahuljica). Kad uvedete bebama kruh ( osobno ne preporučujem da kupujete kruh), možete ga, jasno, mazati i na kruh...pecivo...

KAŠICA OD AVOCADA ZA BEBE - Bebi od 6 mjeseci pripremite kašicu od avocada tako što ćete u polovicu avocada usipati jednu malenu čajnu žličicu maslinovog ulja (možete dodati i luk, ako je iz domaćeg uzgoja) a za isključivo voćnu kašicu, u  avocado možete umiješati svježu blendanu jabučicu iz domaćeg uzgoja ili domaću kruškicu (to je jedino voće koje se uz avocado preporučuje bebama od šest mjeseci). Kasnije ga možete kombinirati i sa suhim marelicama (ili svježim), suhim ili svježim šljivama, višnjama i trešnjama.  Sa deset navršenih mjeseci beba smije jesti bobičasto voće, a iza godine dana i svo ostalo.



Avokado je tropsko voće koje raste u Srednjoj Americi i Meksiku. Naziv potječe od astečke riječi ahuacati, a kolokvijalni naziv za ovo voće je aligatorska kruška, vjerojatno zbog grbave kore koja čuva fino žuto tkivo koje jedemo. 

Navodno se avocado može i  posaditi (meni još nikada nije uspjelo) tako da u staklenu čašu ulijete vodu, na nju postavite dvije čačkalice  tako što ste upiknuli avokadovu košticu sa svake strane i onda ...čekateeeeee 
 da avokado u vodu spusti svoje korjenje. 
I čekateeeeeeeeee...i čekateeeee.....i čekate..... a on se osuši :p... ali vi zato kupite drugi...fino ga pojedete... malo podijelite sa vašom bebomi i opet čekate.... Pa treći... :))))