srijeda, 26. veljače 2014.

Food facts - Avocado


O čemu govorim kad govorim o hrani? O hrani. O prehrani. O zdravlju.  Davanju. O radosti.  Istini. Sreći. Bogu. Djetetu.  Odmoru. O ljubavi. O miru. I trajanju. O sebi. I o tebi govorim. O njima. I još o mnogo toga...o čemu će biti "govora" na ovim stranicama.  No, najprije govorim o dohrani i prehrani naših najmlađih. I tu doista mislim na najmlađe. Mislim na prve obroke naših malenih beba. Na bebe od šestog  mjeseca života pa nadalje. U to dalje ... ugurala sam i nas same, jer... svi smo jednom, više ili manje davno, bili bebe od 6 mjeseci, a vidi nas sad!
Food facts bit će u svakom naslovu (ako ne  zaboravim)  ovdje zato jer...o hrani, ma koliko ju voljeli, ili ju ignorirali, tek podnosili, izbjegavali ili u njoj pretjerivali, u pravilu jako malo znamo. Možda ne želimo znati. Možda ne znamo što da znamo. Možda ne znamo da ne znamo. Možda smatramo da ne trebamo znati. Možda ne mislimo da nas se tiče. Možda se ne sjetimo pitati. Možda nemamo vremena tražiti... Informacija je mnogo. Rijetke su one ispravne. Još rijeđe su one potpuno iskrene. Iskustvene. Stvarne. Najrijeđe potpune. Zato će ovdje biti dobre priče o hrani. Iskustvu. Miru. Radosti. Sreći. Zdravlju. Istini. Bogu. Trajanju.  Ljubavi. Davanju... Za bebe. Za mene. I za vas.



Avokado kao prvi ovdje, zato jer ga mnoge majke već u trudnoći počinju intenzivnije konzumirati, vjerujući da tako, folnom kiselinom, koje je prepuno ovo voće, brižno podupiru svoje, još nerođeno djete u razvoju. I to je istina. Bravo za mame koje su u trudnoći papale avokado, ili pazile na unos folne kiseline iz voća ili povrća drugih vrsta. Dobar izvor folne kiseline predstavljaju, mnogima još i poznatiji izvori poput; pivskogi kvasca, jetara od teleta, leće,pšeničnih klica, gljiva, brokule, svog lisnatog povrća osobito špinata i repinog lišća, peršina, šparoga, graha... A ima je (nešto manje) i u cikli, grašku, prokulici, cvjetači, bundevi, mahunama, kupusu, paprici, zelenoj salati...

Osobno sam naklonjenija upravo ovim "domaćim" vrstama jer, vjerujem u onu (parafraziram) "da je najbolje čovjeku jesti hranu uzgojenu na njegovom geografskom području." ( Jednako tako kažu neki izvori i da je čovjek najzdraviji i najvitalniji ako svoj cijeli svoj život živi u mjestu u kojem se rodio... Nikada nikoga nisam pitala, što se dogodi ako čovjek otputuje ...negdje... na duže :))

Folna kiselina neophodna je za pravilan razvoj djeteta u majčinoj utrobi. Logično mi se učinilo da upravo s njom i započnemo ovu priču o hrani. Zato avocado. I zato jer je oblika majčine maternice. Odnosno zato jer vjerujemo da nam voće i povrće iz prirode, među ostalim, govori i svojim oblicima. Na koji vas vaš organ koji plod svojim oblikom podsjeća, vjerojatnost je velika, kažu, da upravo tome našem organu i blagokoristi. Jednako tako (ili baš zbog toga) avocado se pokazao dobar mnogima i kad su u pitanju problemi s jajnicima. Najvažnije od svega - Beba je rođena! To je najbolja činjenica za start :)

Od esencijalne je važnosti folna kiselina kad govorimo o sintezi i diobi DNA i dijelova RNA. Kao brzorastuće tkivo, fetus ima iznimno veliku potrebu za tom kiselinom. Neophodna je predtrudnička suplemencija jer se oštećenja uzrokovana deficitom folne kiseline pojavljuju već tijekom prvih nekoliko tjedana trudnoće. Smanjuje postotak oštećenja živčanog sustava novorođenčeta za 50 do 80 posto, što znači da se, zahvaljujući pravilnom i kontinuiranom konzumacijom folne kiseline prije i za vrijeme trudnoće značajno smanjuje vjerojatnost invaliditeta djeteta ili problema u kontroli crijeva i mjehura.
Folna kiselina pomaže u stvaranju krvnih zrnaca,štiti od oštećenja živaca, analgetik je za bolove, pomaže kod probave, potiče stvaranje mjelina, metabolizna proteina, stvara kloridne kiseline i dakako, pomaže u zdravom rastu i razvoju. I još nešto, ako dojite - folna kiselina POSPJEŠUJE LAKTACIJU :)


Kako odrasli mogu ukomponirati avokado u prehranu?
Avokado uvijek jedite svjež (mislim, sirov) i kao takav, obožava kad ga stavimo u salatu od crvenog kupusa ili rajčice. Voli i crveni luk i češnjak, ali i listiće bosiljka pa si možete doista dati mašti na volju. Fino mu je u maslinovom ulju pa kad prave kombinacije izblendate,možete dobiti i super namaz za kruh. Kad dođe društvo, napravite tortilje i umak od svježeg vrhnja kojeg ste pomiješali sa češnjakom i avokadom. Društvo će doći opet! I opet...


Pored svega, predlažem vam da se ohrabrite napraviti  zanimljive avocado tortilje , divan avocado cheese cake i punjena jaja sa avocadom.

Osim u kombinacijama sa sirovim, navedenim povrćem, niti jedno voće, pa tako ni avokado, nije preporučljivo mješati sa povrtnicama. Avokado NEmojte mješati sa mlijekom. Niti sebi niti bebi.

Avokado je umjereno lužnato voće, što znači da osobito dobro pogoduje svim stanicama vašeg (i bebinog organizma) ne stvarajući opasna alkoholna vrenja u želudcu (čitaj- ne remeteći idealnu, (pod usvjetom da se pravilno hranite) prirodnu sposobnost obrane našeg organizma od raznih infekcija i bolesti.)

I još malo... - zbog svog hidratizirajućeg, blagog učinka avocado možete (kao ulje kupljeno u ljekarnama ili u specijaliziranim prodavaonicama, ili kod vašeg omiljenog aromaterapeuta) koristiti i kod problema kao što su ;
- suha koža tijela i lica
- oštećena i ogrubjela koža tijela (laktovi i stopala)
- koža lica (i tijela) sklona aknama
- koža sklona alergijama
- koža sklona ostalim iritacijama
- koža oštećena od sunca




Avocadovo se ulje prilično brzo upija u kožu i DOISTA prodire u njezine dublje slojeve pa također možemo ustvrditi da avocado:
- zadržava kolagen u koži
- uspješan je u borbi protiv bora
- izvrstan u borbi protiv strija
- poboljšava čvrstoću i elastičnost kože
- izvrstan za trudnice (nemojte se masirati čvrstim, već blagim pokretima ruku - osobito kada su u pitanju stopala)





Kako bebama pripremiti avokado?
Avokado je primjereno dati bebama već na samom početku DOhrane. (Još jedan razlog da upravo s njim započnem pisanje bloga )Dakle, sa napunjenih šest mjeseci. Možete ga ponuditi bebi izblendanog sa maslinovim uljem na samom početku dohrane ili kao finger food, a kasnije ga i djetetu (tek nakon navršenih 10 mjeseci) možete pomiješati sa jogurtom ili krem sirom i ponuditi kao samostalan obrok ili uz palentu. Ne zaboravite provjeriti bio-eko porijeklo avokada kojeg planirate kupiti.

FINGER FOOD AVOCADO ogulite avocado, narežite na kriške i ponudite bebi da uzme kriškice sama ručicom i prinosi ustima. Finger food je mudro uvesti odmah na početku dohrane (kada je beba ionako u fazi da sve stavlja u usta) jer na taj ćete način sasvim sigurno izbjeći probleme sa nešto kasnijim žvakanjem i gutanjem hrane, koje imaju bebe ( i mame) kojima se hrana isključivo blendala (mixala).

NAMAZ OD AVOCADA ZA BEBE - Izblendajte četvrtinu avocada u blenderu zajedno sa žličicom maslinovog ulja i dvije čajne žličice sirnog krem namaza. Ako želite "slatki namaz" začinite ga mrvicom cimeta (ali cimet izbjegavajte ako vam beba ima problema s tvrdom stolicom), a ako želite bebi ponuditi "slani" namaz od avokada, u opisanu smjesu dodajte i par listića kuhanog crvenog luka pa sve sastojke zajedno izblendajte. Ovakav namaz primjeren je bebama od 10 mjeseci ( i zbog sirnog namaza, ali i zato što ga u tom slučaju možete mazati na krekere od expandiranih rižinih pahuljica). Kad uvedete bebama kruh ( osobno ne preporučujem da kupujete kruh), možete ga, jasno, mazati i na kruh...pecivo...

KAŠICA OD AVOCADA ZA BEBE - Bebi od 6 mjeseci pripremite kašicu od avocada tako što ćete u polovicu avocada usipati jednu malenu čajnu žličicu maslinovog ulja (možete dodati i luk, ako je iz domaćeg uzgoja) a za isključivo voćnu kašicu, u  avocado možete umiješati svježu blendanu jabučicu iz domaćeg uzgoja ili domaću kruškicu (to je jedino voće koje se uz avocado preporučuje bebama od šest mjeseci). Kasnije ga možete kombinirati i sa suhim marelicama (ili svježim), suhim ili svježim šljivama, višnjama i trešnjama.  Sa deset navršenih mjeseci beba smije jesti bobičasto voće, a iza godine dana i svo ostalo.



Avokado je tropsko voće koje raste u Srednjoj Americi i Meksiku. Naziv potječe od astečke riječi ahuacati, a kolokvijalni naziv za ovo voće je aligatorska kruška, vjerojatno zbog grbave kore koja čuva fino žuto tkivo koje jedemo. 

Navodno se avocado može i  posaditi (meni još nikada nije uspjelo) tako da u staklenu čašu ulijete vodu, na nju postavite dvije čačkalice  tako što ste upiknuli avokadovu košticu sa svake strane i onda ...čekateeeeee 
 da avokado u vodu spusti svoje korjenje. 
I čekateeeeeeeeee...i čekateeeee.....i čekate..... a on se osuši :p... ali vi zato kupite drugi...fino ga pojedete... malo podijelite sa vašom bebomi i opet čekate.... Pa treći... :)))) 










Nema komentara:

Objavi komentar