srijeda, 26. ožujka 2014.

JUST FACTS - do(hrana) i neke druge stvari... za bebu od navršene godine dana

Govore pedijatri da vaša beba od navršene godine dana smije sve jesti. Meni se ta "odjednom sve" situacija nikako ne sviđa. Osobito ako smo do prije tjedan dana još polagano i oprezno uvodili neku od novih namirnica. Podsjećam; oprezno uvođenje namirnica u bebinu dohranu znači - kušanje nove namirnice od manjih količina ka većima u roku od 3 - 4 -5  dana. Uvijek dopuštamo bebi da kuša PO JEDNU novu namirnicu u starim kombinacijama na koje je već njezin probavni sustav navikao. Ne vidim da se nešto značajno mijenja sa bebinim prvim rođendanom kad su namirnice koje još nije kušala. Razlika od početka dohrane pa do sada jedino je u tome što mame sada imaju daleko veći izbor namirnica svih profila na repertoaru za pripremu svojim malenima. Sve drugo ostaje isto. Sve što vaša beba nije još do sada kušala, a namjeravate joj dati, neka također bude oprezno uvedeno u njezinu dohranu. Neke mame odlučuju se u ovom razdoblju po prvi puta svom malom zlatu ponuditi na trpezi i prženu hranu. To vam ne savjetujem. Vodim se za jednim davno pročitanim pravilom koje govori da do druge godine nema pržene hrane na bebinom jelovniku. Također, to vrijedi i za začine. Nemojte posustajati kod toga da ponudite bebi posoljenu ili zaslađenu hranu. Za tim doista nema potrebe. Razmislite - bebini okusni pupoljci su u idealnom stanju i mogućnosti kušati i osjetiti hranu kakva ona doista jest. Njoj je, upravo zbog toga jer hranu nismo ničim začinjali do sada, sve ukusnije jedno 8273383939020 puta ( broj je nasumično udaren po tipkovnici) i nema joj smisla to kvariti. Neka dijete jede hranu u njezinom izvornom obliku, kao do sada. I voće i povrće i meso i žitarice već imaju u sebi sve što je bebi potrebno da bi uživalo u okusima hrane. Ako nastavite tako hraniti vašu bebu, ona će nastaviti uživati u hrani. Zamislite da vama netko sada ponudi mogućnost da doista osjetite hranu... No vi to ( kao ni ja) više ne možete jer ste ( kao i ja) navikli i na sol i na papar i na papriku i na šećer i na ocat itd....

U prženoj hrani nema ničeg nutritivno dobrog i poželjnog za vašu bebu. Ni za vas, kad smo već kod toga.

Također, MOLIM VAS, nemojte svom djetetu sada gurati u usta čokolade, kekse, smokije, bombone, sladolede i ostale "napasti" iz kuhinjskog ormarića, samo zato jer joj navodno neće ništa biti.
Najčešće su roditelji ti koji ( sorrkač) inzistiraju na ponudi ovakvih stvari svojoj djeci...a onda im kasnije te iste stvari zabranjuju... i dijete dovode u zbunjujući položaj. Nemojte davati svojoj djeci slatkiše i grickalice. No, nemojte im niti govoriti gluposti o tim stvarima ( tipa da to nije fino, da je pokvareno i sl...) jer dijete će kad - tad doći u situaciju kušati to isto pa ćete se opet naći u nezgodnoj odgojnoj situaciji. U pravilu, nikada - baš nikada nemojte djetetu lagati. Smijete prilagoditi odgovor na neko škakljivo pitanje, ali lagati ne smijete!


Napravite samo malen odmak od konzumacije "slatkih napasti" tako što ćete kušanje istih ograničiti recimo samo za vrijeme posjeta baki, ili teti, ili ujni..i sl. Neka one budu te koje će po nečemu biti posebne kada ih vaše dijete posjeti. Neka baka bude ta koja će za svoje maleno unuče iz džepa izvaditi "životinjsko carstvo". Naravno, to vrijedi ako baka nije sa djetetom svaki dan. Na taj način će dijete rado boraviti sa bakom. Također, neka slatkiši budu rezervirani za dječje rođendane i sl... Kod kuće toga jednostavno neka ne bude. Rižini kolutići i poneki keks za bebe neka bude sve od slatkiša što ćete ponuditi maloj mrvici na dnevnoj bazi. To je moj dobronamjeran savjet.
Lizalice i kaugume nemojte uopće davati djeci, barem dok ne navrše četiri godine, a i tada budnim ih okom pazite dok "žvaču".


Nemojte podmićivati vaše dijete slatkišima koje će dobiti AKO pojede ručak. To se jednostavno ne radi. Na taj način dijete stječe krivi odnos prema hrani i doživljava ju samo kao nužno sredstvo ( koje nikada nije ukusno) da bi se došlo do slatkog cilja.


Ako dojite vaše maleno, dojite i dalje, sve pohvale! Dojite kad god to beba želi! Bravo! Ako ne dojite, potrudite si djetetu osigurati dovoljnu količinu mlijeka kroz dan za ovu dob.


Što onda i kako kuhati bebi sa navršenom godinom dana?
Sada se računa da vaša beba smije jesti povrće iz samoposlužnih zamrzivača, obrišite znoj sa čela - više ne ovisite toliko o sezoni i onome što ste uspjeli sami zalediti :) Uvedite sve sa tablica koje imate, a što još niste uveli, a svaku novu namirnicu i dalje strpljivo testirajte.


To znači da i nadalje morate posebno kuhati dva puta dnevno za svoje najdraže. Za koga? Za svoje najdraže! I zato to ne bi trebao biti nikakav problem :) Razumijemo se...


To znači i da još uvijek ne možete odsjedati u hotelima za vrijeme ljetovanja i zimovanja već morate odsjedati u privatnim apartmanima u kojima možete kuhati. Ah, ima i to svojih radosti i prednosti...


Uvijek se sjetite ponuditi vašem djetetu vodu. Zaboravite sokove!! Niti jedan sok ne može organizmu vašeg djeteta učiniti dobro, koliko to može voda. Ili, budimo malo brutalniji, sokovi će naštetiti organizmu vaše bebe prije no što će ga hidrirati i učiniti za njega nešto korisno.
Znam da vam je teško držati se ovoga, ali ...ustrajte, shvaćajući da za vaše maleno činite najbolje što možete. Sokići neka isto ( ako baš moraju, a ne moraju) budu baka priča. Ali ona baka kod koje se rijetko ide u goste :))


Neka vaša beba objeduje uvijek kada objedujete i vi. Pokušajte pripaziti da to uvijek bude u isto vrijeme. I neka se obroci jedu za stolom. NEMOJTE trčkarati uokolo za vašim zlatom nudeći mu žličicu izvodeći triatlon po stanu, ili kući, zato jer je vaša beba razigrana i ne "stigne" se najesti. Pokušajte uspostaviti "hladan" odnos prema prehrani ( sada više nije do-hrana već pre-hrana) vaše bebe. To znači, ako beba nije dovoljno ( po vašem mišljenju) jela u vrijeme doručka, nastojte ostati "hladni" prema toj činjenici i ne nudite joj hranu svakih desetak minuta, već pričekajte zajedno sa djetetom vrijeme ručka, do kada će i ono ogladnjeti. Isto pravilo vrijedi za bilo koji obrok :)


Ne natrpavajte tanjure i zdjelice svog djeteta hranom. Radije stavite manje količine na tanjur. Dijete će biti ponosno što je sve pojelo i nerijetko slavodobitno zatražiti još. Ima li veće radosti za mamu nego kad joj dijete hoće JOŠ jesti?  


Ne brinite se što vaše maleno i dalje možda ne jede "kako treba" - samostalno i bez nereda. Mogli biste se i načekati do tog perioda. do tada, strpljivo perite podove, stol, hranilicu i sve ostalo čega se dotakne obrok vaše male najveće ljubavi. Bez prijekora prema djetetu. Prijekorom ( ni u kojoj situaciji) u ovoj bebinoj dobi nećete ništa napraviti pametno. Dijete ne razumije. Lijepo mu objasnite, dugim, proširenim, zanimljivim rečenicama situaciju u kojoj ste se zatekli. Iziskuje i vremena i truda i strpljenja...ali vaša beba već ima godinu dana!! To bi trebalo značiti da sve te kvalitete već htjeli - ne htjeli - posjedujete, samo ih sada trebate još malo više ulaštiti :)


Stolica vaše bebe do sada se je već stabilizirala i beba ima svoj ritam. Možda on nije onakav kakav biste vi željeli ( razumijem vas), ali prihvatite da je to njezin ritam i budite zahvalni što postoji. Povremeno se dakako možete poslužiti nekim od trikova za poticanje stolice, no ako se i dalje budete hranili kako treba u kombinacijama koje potiću rad crijeva, vi , odnosno vaša beba, ne bi trebala imati značajnijih problema. Pisala sam jednom ovdje i o vanjskim utjecajima na bebin probavni sustav pa provjerite...koliko su napeti odnosi u bebinoj okolini i je li beba zadovoljna u svakom trenutku u kojem se zadovoljstvo mora podrazumijevati. osigurajte bebi vrijeme za hranjenje, vrijeme za igru, vrijeme za šetnju, vrijeme za odmor i vrijeme za spavanje.




Dobro je, doista je dobro pustiti tu i tamo dijete da samostalno istražuje igračke i svijet oko sebe, no nemojte baš dopustiti da to bude sve od vaše igre. Aktivno se uključite u bebinu igru i ...NEMOJTE ZABORAVITI - u igri je šef beba a ne vi. Beba se želi igrati s vama i ona određuje tempo i pravila igre. Nemojte joj nametati svoja pravila ili pokazivati kako se slažu tornjići od kockica i sl. Dopustite bebi da sama složi svoj tornjić i pohvalite ju i plješćite joj kada ga napravi, ma koliko "to" bilo daleko od tornjića. Ne požurujte bebu u igri zato jer biste VI htjeli da ona to učini brže, mudrije, spretnije ili bolje. Beba će biti daleko sretnija i zadovoljnija sa svojim greškama nego sa vašim uspjesima. Imajte to na umu. Spustite se na razinu vaše bebe dok se igrate ( no ipak ju pripazite okom odrasloga) i emocionalno , ali i fizički. Nikada, ali NIKADA se nemojte obraćati vašem djetetu s visoka, nego se spustite tako da vaša glava bude u razini glave vašeg djeteta i onda mu recite što želite. I... ne vičite na vaše dijete. Nikada. Ni kada ste najrastreseniji. Odredite kaznu za bebu ( iako smatram da još za ovu dob nisu primjerene kazne) onakvu kakvu ćete vi moći, kao roditelj podnijeti, a ne kakvu mislite da treba dati bebi. Neka kazne budu simbolične i kratkotrajne ( kada za njih dođe vrijeme). Sjedenje na određenom mjestu dvije minute...OGROMNA je kazna za maleno dijete... Nakon što dijete "odradi" kaznu, obavezno se izgrlite, izljubite, izmirite i poigrajte s njim. Ne biste vjerovali, sve to utječe, osim na bebine emocije, i na njezine organe ( dakle zdravlje) pa tako i na probavni sustav. Ipak, sasvim je normalno, poželjno i prirodno da vaša beba sada ima kompaktnu, čvrstu kakicu, pa nemojte patiti za onim "glatkim" kremama :) koje je možda imalo do uvođenja drugog ili trećeg obroka.
I za kraj...neka vam NIKADA ne bude teško proboraviti sa djetetom na svježem zraku u samostalnoj igri, igri s vama ili sa vršnjacima. Također, ako se dogodi, a događat će se i događa se na dnevnoj bazi , da vaše maleno plače - neka se isplače! nemojte spriječavati plač , a osobito nemojte govoriti NEMOJ PLAKATI...to nije dobro činiti jer na taj način dijete biva zbunjeno i uči zatomljivati svoje emocije ( pa i prigode koje su ga do te emocije dovele) za sebe i u sebi. Na taj način vaše će maleno iskreno u sebi i duboko patiti...možda i cijeli dan...ili ponekad duže. Spriječite djetetovu patnju i potiskivanje emocija na način da ćete POTICATI dijete da plače. Neka se isplače! Hrabrite svoje maleno u plaču! Tapšajte ga, grlite i mazite i potičite ga da se isplače do kraja i koliko god želi. Nakon plača porazgovarajte  o uzroku istoga. Nemojte ispitivati dijete za vrijeme plakanja. Pitat ćete ga kad se smiri. Tada ćete zajedničkim snagama sve staviti na "svoje mjesto" i nastaviti bezbrižno uživati u danu. Tako će dijete steći naviku jasnog iskazivanja emocija i uvijek će rado htjeti podijeliti s vama svoja unutarnja stanja. Bit ćete zahvalni sami sebi na ovoj praksi,  kada stupi u pubertet :)))))))))))
Najgore što možete učinit kada vaše maleno plače jest reći mu - NEMOJ PLAKATI.


SAVJET + -  I mooooolim vas... ( bila sam u parku neki dan sa svojim sinom i doživjela vrlo neobičnu situaciju u kojoj mama jedne djevojčice koja je odlazila na spavanje kući, nagovarala svoju malenu, da se poljupcem pozdravi sa drugim djevojčicama s kojima se je igrala....) To je baš...baš nezgodno. Ostavljam vam da sami provjerite zašto...a najmanje su dva razloga zbog kojih meni tako nešto nikada ne bi palo na pamet.


Također, ponavljam - nemojte nametati pravila igre vašem zlatu. ( U jednom drugom navratu na igralište... jedna je baka učila svoga unuka kako se ljulja...nakon što mu je treći put nervozno ponovila da ISPRUŽI NOGE ( što ovaj nije učinio) izvikala se na dijete, citirat ću : NAPLJUSKAT ĆU TE OVDJE PRED SVIMA, ISPRUŽI NOGE, UOPČE ME NE SLUŠAŠ, DAJ SE SKONCENTRIRAJ!!!! Grozno mi je to bilo čuti...došlo mi je da stanem i ispljuskam tu baku...ali...khmda...kao Juda sam samo nijemo prošla :(


PROVJERITE , žele li vaše bake doista čuvati svoju unučad... ja stječem dojam da im je to uglavnom tlaka koju "odrađuju" :((  Šteta!




Uživajte u roditeljstvu! Sada! Ne sutra...  


utorak, 25. ožujka 2014.

EXAMPLE - jelovnici za bebe od navršenih 11 mjeseci

Sa jedanaest mjeseci, vaša beba smije jesti tjesteninu bez jaja, poriluk, kupus, kelj, papriku, raštiku, junetinu, govedinu, kiselo mlijeko, svježi kravlji sir, krem sir-namaz i skutu. Naravno, ako koju namirnicu niste stigli do sada uvesti iz prethodnih mjeseci ( što je najvjerojatnije) ako imate priliku, to učinite ovih dana. Primjer jelovnika koji slijedi odnosi se na sve namirnice koje beba u ovoj svojoj dobi (sa napunjenih 11 mjeseci) smije jesti.




NAPOMENA - mnoge majke u ovom se periodu najčešće odlučuju za uvođenje večere svojoj bebi. Nisam ni za niti protiv toga. Sve ovisi o bebi i praćenju njezinoga tempa. Mogu vam opisati našu situaciju. Započeli smo sa dohranom sa šest mejseci. Očekivala sam da ćemo drugi obrok uvesti sa osam, no već sa sedam napunjenih mjeseci moja je beba pokazivala jasne znakove da je spremna za drugi kruti obrok. Jednostavno, tražio je jesti nakon što smo cikili. I to je bilo to. Nakon ponuđenog drugog krutog obroka, prestao je galamiti u rano poslijepodne. Uvjerena sam da nam je uvođenje drugog krutog obroka još jače učvrstilo potrebu i naviku za prvim. Jednostavno, nakon uvedenog drugog obroka puno smo bolje papali oba. Sa devet mjeseci primjetila sam da bi moj maleni još nešto papao, osim doručka i ručka. Tada smo te trenutke vikanja za hranom "stišavali" jabukom narezanom na tanke kolutiće ( kao čips...tako se ne trebate plašiti da će beba odlomiti prevelik komad), rižinim kolutićima od Alnature i ponekad skuhanom suhom marelicom. Ta je faza trajala do desetog mjeseca ( u kojeg smo nedavno zašli) i ja sada primjećujem da je moj maleni i više nego spreman za večeru. Baš mu treba neki obrok oko 17,00. Tako se ponaša. Najprije sam ustrajala u nuđenju cikulice, no onda sam shvatila da je cika -igra...jer bi se zaletio, malo povukao i nastavio tražiti "nešto" dok nisam napokon popustila pa sada imamo dnevno 5 obroka + ciku. Mnogima od vas to će se činiti previše, no kako bih doskočila sebi kao odgovornoj majci, smanjila sam količinu doručka i ručka za cca 30 posto i tu količinu x 2 onda ponudila bebi, odnosno razdijelila na dva međuobroka.
Doručkujemo mliječnu kašicu, prvi međuobrok nam je jedna vrsta čistog voća, ručamo povrće  i / ili meso/ ili žumanjak, drugi međuobrok nam je druga vrsta voća. Večerom ( petim "izvanjskim" obrokom )smatramo bocu ad mlijeka od 180 ml ( jer je cika spontano postala tek igra i maženje).


U jelovnik koji slijedi, ja  ću ubaciti i dva međuobroka i večeru ( jer znam da vas puno tako radi i jer želim dodati možda koju ideju više za taj obrok za vašu bebu) no i (sama sebi) napomenuti da NISAM ZA VEČERU (ako ona znači obrok nakon 17.00 sati) do napunjene godine dana...(Djetetu se niti sa navršenom godinom večera ne daje puno kasnije...18,30 zadnji trenutak za večeru je i što se tiče odraslih i djece, imajte to na umu)  I ako taj obrok nije čisto mlijeko, bez "pojačivaća" :) Drage mame, do tog razdoblja još je samo trideset dana..i nije tako dugo za čekati, zar ne? No, ako ne možete a da ne date večeru bebi koja podrazumijeva i nešto pod "zubima" evo najoptimalnijih varijanti....


NAPOMENA - sada vaša beba bolje probavlja hranu, pa joj se doručak može sastojati od žitarica na mlijeku...osobito ako do ručka prođe više od 3 sata, no tada (osobito ako su žitarice ujutro glutenske ( što ja izbjegavam)) nemojte dati nikakvu žitaricu za ručak....no to ionako rijetko činite , zat ne?


Naravno, s obzirom da volim punu pelenu, jelovnici su i ovoga puta sastavljeni na način da svoj paketić dnevno i dobijem :))))

Neka večera ne bude obimnija od 30 do 50 ml u ovoj bebinoj dobi. Ona je ovdje u svrhu navikavanja na večeru ( za mjesec dana)  i eventualno stjecanja navika boljeg spavanja.
(Mi spavamo puno bolje i po noći i po danu otkad kontinuirano papamo...no ne mora da će takav biti i vaš slučaj pa nemojte hraniti bebu samo iz želje da bolje spava - nego isključivo zato jer ste osjetili da beba sama traži još koju žličicu hrane više tijekom dana.)





Ponedjeljak
DORUČAK - jabuka + marelica + suha šljiva 2 kom + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - jogurt
RUČAK - žumanjak + blitva + paprika + komorač + tikva + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - banana ( ako inzistirate na banani - ja ju ne dajem...već radije neko drugo voće)
VEČERA - jogurt - 30 ml.


Utorak
DORUČAK - palenta + ad mlijeko + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - svježi kravlji sir
RUČAK - piletina + zelena tikvica + pastrnjak + cvjetača + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - marelica
VEČERA - rižine pahuljice na ad mlijeku + kokosovo ulje - 50 ml


Srijeda
DORUČAK - avokado + krem sir + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - kuhani kompot od suhe marelice i šljive
RUČAK - proso + cikla + patlidžan + poriluk + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - breskva
VEČERA - gusta krem juha od cvjetače i jogurta + maslinovo ulje - 50 ml


Četvrtak
DORUČAK - griz od pira + ad mlijeko + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - pire od kuhane jabuke
RUČAK - mahuna + čičoka + raštika + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - trešnje
VEČERA - svježi kravlji sir + avocado 30 ml



Petak
DORUČAK - jogurt + kus kus + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - jabuka
RUČAK - žumanjak + brokula + blitva + peršin + luk + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - breskva
VEČERA - krem sir + maslinovo ulje 30 ml



Subota
DORUČAK - šljiva + rižine pahuljice + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - kompot od jabuke i suhih marelica
RUČAK - teletina + špinat + hokaido tikva + koraba + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - jabuka
VEČERA - jogurt + suha šljiva 50 ml


Nedjelja
DORUČAK - palenta + ad mlijeko + kokosovo ulje
MEĐUOBROK - banana
RUČAK - krumpir + poriluk + raštika + tikva + maslinovo ulje
MEĐUOBROK - jabuka
VEČERA - krem sir + blitva + maslinovo ulje 50 ml



PONEDJELJAK
Doručak - palenta + ad mlijeko + kokosovo ulje
Međuobrok - šljive
Ručak - piletina + špinat + cvjetača + poriluk + maslinovo ulje
Međuobrok - marelice
Večera - krem sir



UTORAK
Doručak - banana + breskva + kokosovo ulje
Međuobrok - jabuka
Ručak - zob + raštika + patlidžan + peršin + koraba + cvjetača + maslinovo ulje
Međuobrok - marelica
Večera - jogurt





SRIJEDA
Doručak - griz pšenični + ad mlijeko + kokosovo ulje
Međuobrok - jabuka
Ručak - mrkva + luk + brokula + čičoka + blitva + malsinovo ulje
Međuobrok - šljiva
Večera - krem sir




ČETVRTAK
Doručak - banana + kokosovoo ulje
Međuobrok - rižini krekeri
Ručak - žumanjak + špinat + luk + repa + maslinovo ulje
Međuobrok - breskva
Večera - jogurt




PETAK
Doručak - rižine pahuljice + suhe šljive + suhe marelice + kokosovo ulje ( ako miješate rižine pahuljice sa voćem PONEKAD onda taj put ne dajete ad mlijeko u kašicu).
Međuobrok - jabuka
Ručak - janjetina + hokaido tikva + kelj + poriluk + malsinovo ulje
Međuobrok - rižini krekeri
Večera - svježi kravlji sir + avocado





SUBOTA
Doručak - jabuka + suha merelica + avocado + kokosovo ulje
Međuobrok - rižini krekeri
Ručak - krumpir + kupus + raštika + paprika + luk + maslinovo ulje
Međuobrok - breskva
Večera - jogurt + kokosovo ulje





NEDJELJA
Doručak - palenta + ad + kokosovo ulje
Međuobrok - trešnje
Ručak - žumanjak + luk + raštika + hokaido tikva + koraba + maslinovo ulje
Međuobrok - jabuka
Večera - špinat + svježi sir + maslinovo ulje





NAPOMINJEM - nama je večera boca AD mlijeka. Smatram to daleko boljom varijantom od primjera koje sam ovdje navela za večeru. Izbor je na Vama. Pa...ako i dajete večeru..neka ta količina bude malena...otprilike koliko bebi stane u raširen dlan. I za bebe vrijedi ona : doručkuj kao kralj.....večeraj kao prosjak.

Sa desetim i jedanaestim mjesecom bebina života, u jelovnik je ušlo dosta novih namirnica, pa će uslijediti nekoliko primjera kombinacija za ručak sa : raštikom, keljom i kupusom.


Pod uvjetom da ste već sve ove namirnice uveli, evo nekoliko prijedloga za ručak :


JELOVNICI SA BAZOM OD KUPUSA (vrijedi i za kelj i raštiku)
1.) Kupus + mrkva + poriluk + crveni luk + čičoka + malsinovo ulje
2.) Janjetina se od svega mesa najdivnije  sa kuhanim kupusom ( a isto vrijedi i za zeca)  + crveni luk + peršin + maslinovo ulje
3.) Kupus + pastrnjak + krumpir + poriluk + maslinovo ulje
4.) Kupus + zec + čičoka + crveni luk + koraba + maslinovo ulje
5.) Kupus + zelena tikvica + repa + crveni luk + paprika
6.) Kupus + peršin + pastrnjak + koraba + komorač + maslinovo ulje

Dakle - imamo ovdje dva mesna prijedloga, dva škrobna i dva lakša povrtna
(I tamno meso peradi lijepo se slaže sa kupusom,keljom i raštikom...iako ga ja ne bih uovidla do navršene godine bebe).


IZNIMKA:
Lisnato povrće, dobrodošlo je u SVIM kombinacijama, pa čak i sa voćem, ako ste ljubitelj obroka takve vrste.








UVOĐENJE JAJA U DOHRANU VAŠE BEBE

Nakon svega što sam čula, pročitala, doživjela, iskusila...imam potrebu reći vam; "TABLICE DOHRANE  NISU SVETO PISMO" . Sveto je vaše maleno zlato i pratite njega/ nju. Tako što ćete obraćati pažnju kako vaše maleno reagira na koju namirnicu pa nećete uporno uvoditi ili davati vašoj bebi ono što joj ne odgovara ili što ju iritira, samo zato jer u tablici piše da "smije" jesti. NIJE ISTINA npr. da male bebe neku namirnicu ne vole. To se ne može uzeti u obzir, osobito bebe koje tek počinju sa kušanjem krute hrane. Bebe SVE vole jer im je SVE jednako nepoznato. Ono što beba ne želi papati, ne želi papati zato jer joj ne odgovara ili nije spremna, a ne zato jer su joj okusni pupoljci preosjetljivi ili je mali hedonist pa je razvila osjećaj za bakanalije :) 
Pratite vašu bebu! Ako ona ne želi cvjetaču ili krumpir ili bilo što drugo...to nije zato jer ju "ne voli" već zato jer joj ne odgovara...jer joj je preteško, jer sluznica "drukčije" reagira na neki sastojak i sl. bez obzira što u tablici pisalo.
Naše su bebe ponekad "pametnije" od nas. i to treba prihvatiti :) 
Prema tablicama dohrane za bebe koje ćete naći, i nalazite posvuda vjerojatno, žumanjak je najčešće preporučeno uvesti u dohranu sa deset mjeseci ( naći ćete i na iznimke gdje se savjetuje uvesti ga već u 8. mjesecu bebina života, ili čak u 7. što je po meni prilično ekstremno....) pri tome treba uzeti u obzir da su tablice samo OKVIRNE smjernice za dohranu vaše bebe, jer NISU sve bebe iste. što znači...ako primjetite tijekom dohrane da vaša beba burnije reagira na hranu, ili neke od kombinacija u prehrani, ako ima problema sa probavom, muče ju grčevi, ima problema sa stolicom, ako ima problema sa kožom i sl... SVE što piše u tablici, A POSEBNO ALERGOGENE namirnice...vi ćete "pomaknuti" za barem mjesec do dva "unaprijed". Što znači; ako vaša beba reagira na mrkvu npr. izostankom stolice,a mrkvu ste bebi dali sa šest mjeseci u kašici, ili sedam, onda nećete davati mrkvu do bebinog navršenog osmog mjeseca npr. Osobito se to odnosi na žumanjak, bjeljanjak i ostale namirnice ( npr. orašidi ili riba ili rajčica...)  koje mogu izazvati burne ( čitaj, opasne...čak i kobne reakcije). 





Vi odlučite kojim ćete tempom, kako i zašto svojoj bebi dati žumanjak baš tada kada odlučite. Važno je pri tome samo da uvedete bebi jaje prije cijepljenja. Iako...nigdje ne piše da se beba mora cijepiti sa točno 12 mjeseci. Može i sa 13 :)))))))))





Pratite vaše maleno zlato - a ne tablice! Tablica neka posluži tome da bebi ne ponudite neku od namirnica prije svih preporučenih rokova.... a ne zato da se žurite uvesti bebi u prehranu sve što je u njoj navedeno. Zapamtite; BEBA NE PATI OD RAZNOLIKOSTI NA TANJURU, NEGO VI... Nemojte opterećivati bebu "vašim" navikama. Beba može jesti tikvu tjednima :))) Neće joj "dosaditi".





Prije cijepljenja koje beba prima sa godinu dana, VAŽNO je da bebi u dohranu uvedete cijelo jaje. Dakle i žumanjak i bjeljanjak. 
Najprije se u dohranu uvodi žumanjak.
Saznala sam za mnogo načina na koji je moguće uvesti žumanjak u bebinu dohranu. Od onoga da svaki dan dajete bebi četvrtinu, pa četvrti dan cijelo jaje. OVU VERZIJU NE PREPORUČUJEM!
Do načina u kojem se žumanjak uvodi po malo tjedan dana. dakle 1/6 žumanjka pa 1/4 pa pauza od jednog dana pa onda 1/3, pa  pauza od jednog dana , pa onda 1/2 pa pauza od jednog dana i tako redom do cijelog žumanjka....
Danas sam zvala pedijatricu moje bebe i njezina je preporuka slijedeća: 
UVODITI ŽUMANJAK PO MALO JEDNOM TJEDNO i svaki idući tjedan za toliko više. Tim tempom treba proći nekih mjesec i pol dana da bi se bebi u jelovnik uveo žumanjak. Meni se najviše sviđa zapravo ova zadnja verzija jer na taj način ne uskraćujem bebi niti meso u tjednu u kojem joj uvodim žumanjak, niti škrobno povrće. Prvi prijedlog mi je preagresivan. Posljednji najsigurniji. 






Isto vrijedi i za bjeljanjak. Cijelo jaje potrebno je uvesti prije cijepljenja, no ako je beba prije cjepiva papala u više navrata palačinku, biskvit, tjesteninu  ili nešto slično u čemu su sadržani i žumanjak i bjeljanjak, onda pedijatri smatraju da je i bjeljanjak uveden u dohranu. Malo sam sumnjičava prema tome pa ćemo i bjeljanjak uvoditi postepeno i "na suho" kao i žumanjak. 









Češće su alergijske reakcije na bjeljanjak nego na žumanjak, no ako je beba reagirala na žumanjak, vrlo je vjerojatno da će odreagirati i na bjeljanjak alergijom. Alergijom se ne smatraju maleni , lokalizirani osipi ili crvenilo kože...guze. Alergija na jaje je vrlo burna - urtikarija po cijelom tijelu, a može doći i do povraćanja, vrtoglavice, otežanog disanja i jurnjave u hitnu po adrenalin uz glasne molitve Bogu da stignete na vrijeme.... To su razlozi zbog kojih se jajetu pristupa SA OPREZOM!



NEMOJTE FORSIRATI uvođenje žumanjka ako beba ima i najmanju reakciju na isto, jer forsiranje žumanjka u dohranu bebe koja na njega nije spremna, može dovesti do astme u djeteta koje će se teško riješiti, dok reakcije na žumanjak (ili jaje cijelo) uglavnom iščeznu do pete godine bebina života ( ili kasnije).




Sretno!



P.S.
Preporuka je djetetu do druge godine života davati po POLA jajeta u dva navrata tijekom tjedna. Ne više, niti češće. Tek nakon druge godine djetetu možete dati da pojede cijelo jaje za obrok. Dva tjedno.

petak, 14. ožujka 2014.

Just facts - Kako zamrznuti hranu

Iako smo prezimile zimu s dohranom i uskoro će biti svježeg voća i povrća, nije na odmet postati i nešto poput ovoga. Za svako godišnje doba :) Kako zamrznuti povrće Blitva, špinat, kelj - uzeti samo cijele, neoštećene listove - blanširati 2-3min - isprati hladnom vodom, ocijediti - narezati, staviti u vrećice i zamrznuti Tikvice i tikve- oguliti - narezati na kockice ili naribati, smrznuti sirove - narezati na ploške, panirati, zamrznuti Korabica - narezati ili naribati, blanširati 2 min, smrznuti - male ostaviti cijele, blanširati i zamrznuti (za punjenje) Cikla - skuhati, oguliti, narezati, zamrznuti Mrkva, peršin, celer, poriluk - oprati, narezati, zamrznuti Grah,grašak - izvaditi iz mahune, zamrznuti Mahune - oprati, narezati, blanširati 3min, ohladiti hladnom vodom, zamrznuti. Kukuruz - birati kukuruz u mliječnoj zriobi, očistiti, blanširati, zamrznuti. Brokula, karfiol, kelj pupčar - oprati, karfiol i brokulu odvojiti na cvijetiće - blanširati 3min, ohladiti hladnom vodom - osušiti, zamrznuti Kukuruz šećerac ili u mlječac (u mliječnoj zriobi) - blanširati kroz par minuta, zamrznuti. Kako zamrznuti voće Jabuke, kruške - oprati, oguliti, narezati na ploške/polovine/četvrtine (izvaditi sjemenke) - zamrznuti Jagode, ribizli i drugo bobičasto voće - oprati, osušiti, smrznuti (poslagati na pleh od pečnice na papir za pečenje) - nakon smrzavanja spremiti u vrećice - ILI uvaljati u šečer i zamrznuti - Breskve, marelice, šljive, trešnje (koštuničavo voće) - oprati, osušiti, prepoloviti,izvaditi koštice, zamrznuti. Princip smrzavanja je da se odjednom ne smrzava velika količina hrane. Smrzavanje treba biti što brže. Nakon smrzavanja, temperatura koja se treba održavati je najmanje -15 stupnjeva, najbolje -18. Rok trajanja je 6-12mj. Ako se koristi za prehranu djece, najbolje se držati roka od 6mj.

Food facts - ŽUMANJAK

Žumanjak, žumanjak, žumanjak...trebao bi se,prema nekim preporukama, uvesti u dohranu bebe od deset mjeseci, no možete pričekati i bebinih jedanaest mjeseci, ili čak do godine dana, ako vi tako želite. Neki pedijatri predlažu da se uvede već i sa osam ili čak sa šest i pol mjeseci ili u vrijeme kada uvodite bebama meso u obroke ( što ne da  nije potrebno, već je i potencijalno opasno). Važno je da do cjepiva ( onog koje beba prima kad navrši godinu) probate i bjeljanjak i žutanjak ( dakle cijelo jaje) kako biste znali pedijatrici PRIJE cijepljenja reći je li bilo i kakvih reakcija na jaje. Nemojte smetnuti sa uma da se vaša beba može cijepiti i koji tjedan kasnije :))

Sve što trebate imati na umu kad je žumanjak u pitanju jest : a) da je tvrrrrrrrrrdo skuhan i b) da ima jaaaaaako puno željeza.
odnosno; 

a) potencijalan izvor salmonele ako ne kuhate duuugo jaje iz kojeg ćete odvojiti žumanjak i dati bebi da papa

b) u obrocima ( i danima) u kojima dajete bebi žumanjak nemojte davati nikakvo meso 

(Više informacija o uvođenju jajeta ( žumanjka) u  bebin jelovnik pronači ćete u idućem postu...) 


Žumanjak ponudite u onim danima jelovnika u tjednu kada je na redu povrće ( ono bez škroba) Ako se sjećate, do sada je praksa bila : dva puta tjedno meso, dva puta škrob i tri puta povrće ( netko je ubacio u svoj tjedan na dva ili jedan put do desetog mjeseca bebinog uzrasta i ribu)... 
To znači da bi tjedni bebin meni ( od trenutka kada ubacite u dohranu žumanjak) trebao izgledati ovako: 
Dva puta tjedno meso
Dva puta tjedno škrobno povrće 
Dva puta tjedno žumanjak + povrće bez škroba
Jednom tjedno povrće bez škroba  a sa žitaricom ( ili , ako ste se vi odlučili za bijelu ribu - onda riba ali bez žitarica)
Kada beba papa žitarice za doručak, ne treba joj davati žitarice za ručak... ( Znam da znate, samo ponavljam, jer volim biti dosadna). Po ovom rasporedu, ako želite, bebi dajte žitarice za doručak u danu kada papa povrće bez škroba ( kad su dani jaja) , a za ručak neka žitarice budu ovaj posljednji naveden dan u tjednu ( kad je povrće samo - bez škroba, bez žumanjka i bez mesa. Na taj način ( dva pita doručak i jednom ručak) u tjednu ćete ponuditi bebi tri puta žitarice što je i višeeeee nego dovoljno i da pomiri vas i da nasiti bebu čije se gladi toliko plašite :) :) :) 

Ponovit ću još jednomi to da žitarice ne dajemo bebi u kombinacijama sa voćem, sa mesom, ribom i sa škrobnim povrćem. Ne bismo žitaricu trebali dati NITI u kombinaciji sa žumanjkom. dakle, dva dana kada je žumanjak za ručak, neka žitarica bude doručak.. (opet se ponavljam :)))) znam da nije simpatično, oprostite ( jače je od mene ).  

A sada mnogima najvažniji dio: KAKO UKOMPONIRATI ŽUMANJAK U RUČAK?

Žumanjak je najbolje dati bebi uz:  kuhanu blitvu, kuhani špinat, kuhanu cvjetaču (karfiol), uz kombinaciju kuhane brokule i jogurta, bundevu, tikvu, misiraču ili tikvicu, pastrnjak, luk, korabicu i čičoku. Odnosno- za malo starije bebe uz ; raštiku, kelj, poriluk, papriku i šparoge. Imate, dakle,  sasvim dovoljno namirnica za kombinaciju .



Ručak za bebu od 10 mjeseci;

(Količina i tempo uvođenja  žumanjka objašnjeni su u idućem postu o jajima)  

1. tjedan: 
1.) Brokula +  luk+ žumanjak + maslinovo ulje 
2.) Cvjetača + žumanjak + tikvica zelena + luk +  maslinovo ulje


2. tjedan: 
1.) Blitva + luk + žumanjak + korabica + maslinovo ulje
2). Tikva + pastrnjak + žumanjak + špinat + luk + maslinovo ulje


3.tjedan:
1.) Bundeva + pastrnjak + luk + žumanjak + maslinovo ulje
2.) Brokula + zelena tikvica + koraba + žumanjak + luk + maslinovo ulje


4. tjedan: 
1.) čičoka + luk + žumanjak + peršin + maslinovo ulje
2.) Luk + cvjetača + špinat + žumanjak + luk + maslinovo ulje

Bokula, špinat, peršin, cvjetača i luk povrće je koje raspolaže sa nešto većom količinom C vitamina pa žumanjak treba kombinirati uz to povrće. Neka u svakom obroku od jaja bude i jedna namirnica sa vitaminom C, a bilo bi dobro da u svakom takvom obroku bude prisutan crveni luk.  
Jaje nemojte miješati sa mliječnim proizvodima jer nije dobro miješati različite vrste bjelančevina ( iako ih žumanjak ima malo, bjeljanjak osobito ne miješati sa sirom, vrhnjem, jogurtom, mlijekom...)





Ručak za bebu od 11 mjeseci: 


1. tjedan: 
1.) raštika + luk + čičoka + žumanjak + maslinovo ulje
2.) poriluk  + luk + hokaido tikva + maslinovo ulje


2.tjedan: 
1.) paprika + cvjetača + zelena tikva + koraba + žumanjak + maslinovo ulje  
2.) brokula + pastrnjak + peršin + luk + blitva + žumanjak + maslinovo ulje



3.tjedan: 
1.) blitva + peršin + buterino tikva + luk + žumanjak + maslinovo ulje
2.) cvjetača + čičoka + luk + zelena tikva + pastrnjak + žumanjak + maslinovo ulje


4.tjedan: 
1.) paprika + patlidžan + raštika + žumanjak + maslinovo ulje
2.) poriluk + blitva + brokula + žumanjak + luk + maslinovo ulje



   










Zašto je dobro jesti žumanjak i što će on u prehrani donijeti bebinom organizmu;  evo divne tabele za vas:  

Nutrijent
Bjelanjak
Žumanjak
Ukupno % u bjelanjku
Ukupno % u žumanjku
Bjelančevine
3,6 g
2,7g
57%
43%
Masti
0,05g
4,5g
1%
99%
Kalcij
2,3 mg
21,9 mg
9,5%
90,5%
Magnezij
3,6 mg
0,85 mg
80,8%
19,2%
Željezo
0,03 mg
0,4 mg
6,2%
93,8%
Fosfor
5 mg
66,3 mg
7%
93%
Kalij
53,8 mg
18,5 mg
74,4%
25,6%
Natrij
54,8 mg
8,2 mg
87%
13%
Cink
0,01 mg
0,4 mg
0,2%
99,8%
Bakar
0,008 mg
0,013 mg
38%
62%
Mangan
0,004 mg
0,009 mg
30,8%
69,2%
Selen
6,6 mcg
9,5 mcg
41%
59%
Thiamin
0,01 mg
0,03 mg
3,2%
96,8%
Riboflavin
0,145 mg
0,09 mg
61,7%
48,3%
Niacin
0,035 mg
0,004 mg
89,7%
9,3%
Pantotenskakiselina
0,63 mg
0,51 mg
11%
89%
B6
0,002 mg
0,059 mg
3,3%
96,7%
Folna kiselina
1,3 mcg
24,8 mcg
5%
95%
B12
0,03 mcg
0,331 mcg
8,3%
91,7%
Vitamin A
0 i.j.
245 i.j.
0%
100%
Vitamin E
0 mg
0,684 mg
0%
100%
Vitamin D
0 i.j.
18,3 i.j.
0%
100%
Vitamin K
0 i.j.
0,119 i.j.
0%
100%
DHA i AA
0
 94 mg
0%
100%
Karotenoidi
0 mcg
21 mcg
0%
100%


Uživajte u roditeljstvu! Sada! 

utorak, 11. ožujka 2014.

EXAMPLE - primjeri jelovnika za bebu od navršenih deset mjeseci (redovita stolica - z a g a r a n t i r a n a)

Jogurt, žumanjak, sjemenke sezama, lana i ostale sjemenke, tamno pileće i pureće meso, grašak, krastavac, rajčica, repa, peršin, patliđan, pastrnjak, bobičasto voće, grožđe, kruh i dvopek, keksići za bebe, nove su namirnice i prerađevine koje se (pored svih već uvedenih) SMIJU naći na bebinom jelovniku sa njezinih navršenih deset mjeseci. Pišem smiju, jer neke od njih ne mislim da trebaju ovdje biti...Prvenstveno tu mislim na sjemenke, kruh, dvopek, rajčicu i tamno meso peradi.
Tamno meso peradi sačuvajte do bebinih navršenih godinu dana. Kruhove, dvopeke i kekse izbjegavajte koliko god možete. Ovdje su , kao prerađevine za uvođenje, navedene kao "stvari" koje bi mogle biti od pomoći bebi da nauči žvakati hranu zubićima. Ja se nadam da ste već odavno uveli finger food ili kašicu s komadićima i da vaša beba žvače hranu već  dva velika mjeseca :) Ako niste, radije sada ponudite finger food ( povrće i voće) a kruh, dvopek i kekse izbjegnite u širokom luku. Žitarice koje također ne treba prečesto jesti, sasvim će zadovoljiti bebin probavni sustav za tom vrstom tvari u probavnom traktu. Tamno meso peradi je žilavo i teško i nema potrebe da se bebin probavni sustav opterećuje njime, osobito aka papate do sad uvedene vrste mesa i teletinu ( koja je daleko lakša od tamnog mesa peradi). Rajčica je jak alergen i moj vam je savjet da pričekate bar još mjesec dana. O sjemenkama lana sam već nešto napisala no ponovit ću - mogu agresivnio djelovati na bebina crijeva ( što ne želimo).

Umjesto kruha, dvopeka i keksa ponudite radije bebi kolutiće od ekspandirane riže. Mi koristimo Alnaturine ( ima ih u dm-u). Beba vježba žvakanje i gutanje, ne brinemo zbog glutena i štetnosti žitarica na organizam, a i okoliš nam je čist :))



Post ispod posvetila sam bebama ( mamama i tatama) koje imaju problema sa stolicom. Nastavit ću u tom tonu jer znam da je puna pelena mamina ( i tatina) najveća sreća. Dakle slijede primjeri jelovnika koji će održati probavni sustav vaše bebe aktivnim, bebu zdravom i dobro raspoloženom, te dakako - sitom :))


1. Doručak - kuhane suhe šljive i marelice + svježa jabuka + kokosovo ulje
(sve izblendano i ponuđeno bebi kao kašica)
Ručak - piletina + brokula + cvjetača + luk + pastrnjak + maslinovo ulje


2. Doručak - rižine pahuljice + breskva + maslinovo ulje
Ručak - zelena tikvica + batat+ blitva + maslinovo ulje


3. Doručak - pire od kuhane jabuke+ maslinovo ulje
Ručak- palenta+mrkva+pastrnjak+crveni luk + maslinovo ulje

4.Doručak- jogurt sa suhim prokuhanim šljivama + maslinovo ulje
Ručak - teletina + cvjetača + blitva+ pastrnjak + maslinovo ulje

5.Doručak - jogurt + palenta + maslinovo ulje
Ručak - mahune + brokula +  tikva + maslinovo ulje + crveni luk

6.Doručak - proso (ne raskuhan) + breskva + kokosovo ulje
Ručak- krumpir + cikla + blitva + maslinovo ulje

7.Doručak - breskva + svježa jabuka + svije suhe marelice + maslinovo ulje
Ručak - hokaido tikva + crveni luk + cvjetača + maslinovo ulje

Breskva se odnosi na Hippovu kašicu - breskva. Također, znamo koristiti i Hippovu kašicu od svježih šljiva i od marelice. To je balastno voće i pogoduje bebinom probavnom traktu, želudcu i crijevima te potiče stolicu kod beba. Posegnula sam za Hippovim pripravcima jer nismo u sezoni svježih. Nismo imali nikakvih poteškoća sa konzumiranjem Hippovog voća pa ga predlažem i vama ( iz navedenih razloga). Drugi razlog zbog kojeg ponekad dam bebi hippovu kašicu jesu naša putovanja na koja idemo u prosjeku svaka dva mjeseca i na kojima Hippiće ponekad ručamo. Nisam zagrižena za isključivo domaće, ako isključivo domaćeg nema ili ako ne postoje uvjeti u kojima bi se moglo pripremiti. Jednu Hippovu kašicu tipa breskva koristimo dva dana. Iskustvo je takvo da je i drugi dan posve sigurna za bebu. Držimo ju u hladnjaku. Ako niste u sezoni, a dali biste bebi brokulu ( bebe obožavaju gorki okus brokule) također možete posegnuti za Hippovom, a moja je preporuka i Alnaturin pastrnjak ( ako nemate svježeg) iako mi ovdje koristimo svježi pastrnjak. Eto, ne mora sve biti iz vrta. Ne mora sve biti baš uvijek domaće. Osobito ako beba pati od problema zatvora, a neke joj vrste voća mogu i više nego pomoći, a kojih recimo nije sezona.  Bolje i pravilna kombinacija namirnica sa kašicom, nego loša kombinacija domaćeg, u sezoni. To je naš zaključak. I iskustvo. Ako želite ponuditi bebi bananu ( mi ju ne papamo jer ne smatramo da nam treba) stotinu puta bar vam je bolja opcija iz Hippove staklenčice ( ili Alnaturine) nego ona iz trgovačkog centra. Hipp ima svoje eko plantaže. Trgovački centri otkupljuju najpovoljnije. Pa ipak..nemojte se zaigrati i davati bebi više kupovnih nego domaćih kašica :) :) :) Kupovne neka budu rezerva za putovanja, a voćne možete ponuditi (ako ih nema u prirodi) onda kada to program dohrane nalaže.... Idemo dalje sa jelovnicima. Svi jelovnici preslika su detaljna naših, koje točno tako papamo.



1. Doručak - rižine pahuljice + špinat + maslinovo ulje
Međuobrok - svježa jabuka + suha šljiva + kokosovo ulje
Ručak - piletina + muškatna tikva + luk crveni


2. Doručak - svježe šljive (Hipp) + maslinovo ulje
Ručak - mahune + koraba + zelena tikvica + pastrnjak + maslinovo ulje
Grickalica - rižini kolutići - Alnatura 1 - 2 komada


3. Doručak - breskva + palenta + kokosovo ulje
Međuobrok - pire od kuhane jabuke
Ručak - krumpir + blitva + cvjetača + maslinovo ulje


4. Doručak - cikla + palenta + maslinovo ulje
Međuobrok - rižini kolutići Alnatura 1-2 komada + svježa jabuka blendana
Ručak - teletina + brokula + pastrnjak + luk + maslinovo ulje


5. Doručak - jogurt + suhe šljive + suhe marelice
Međuobrok - rižine pahuljice + blitva + maslinovo ulje
Ručak - hokaido tikva + luk + čičoka + maslinovo ulje


6. Doručak - pire od kuhane jabuke + breskva + maslinovo ulje
Međuobrok - jogurt + kuhane suhe šljive 2 kom
Ručak - proso + čičoka + cikla + maslinovo ulje


7. Doručak - rižine pahuljice + marelica + jabuka + kokosovo ulje
Međuobrok - jogurt + suha šljiva
Ručak - mrkva + brokula + luk + čičoka + maslinovo ulje


U idućim jelovnicima u dohranu ubacujemo grašak i peršin. Peršin je domaći iz bio i bio trgovine. Građak je iz LEDO vrećice.Grašak je također škrobna namirnica pa ga ne treba miješati sa drugim vrstama škrobnog povrća u kašici.




1. Doručak - avokado + marelica + jabuka + kokosovo ulje
Međuobrok - jogurt + avokado
Ručak - luk + grašak + cvjetača + zelena tikvica + maslinovo ulje



2. Doručak - jogurt + palenta + maslinovo ulje
Međuobrok - kuhani pire od jabuke
Ručak - grašak, hokaido tikva + luk + maslinovo ulje


3. Doručak - kruška + jabuka + suha šljiva + kokosovo ulje
Međuobrok - jogurt + špinat
Ručak - grašak + pastrnjak + koraba + luk + maslinovo ulje


4. Doručak - kruška + suha marelica + maslinovo ulje
Međuobrok - jogurt + suha šljiva
Ručak - piletina+ muškatna tikva + cvjetača + maslinovo ulje


5. Doručak - breskva + palenta + maslinovo ulje
Međuobrok - jogurt + špinat
Ručak - peršin, krumpir, zelena tikvica, brokula + maslinovo ulje


6. Doručak - jogurt + palenta + marelica + maslinovo ulje
Međuobrok - pire od kuhane jabuke
Ručak - teletina + pastrnjak + peršin + čičoka + maslinovo ulje


7. Doručak - jogurt + suha šljiva + suha marelica
Međuobrok - avokado + kokosovo ulje
Ručak - mrkva + hokaido tikva + koraba + peršin + proso + maslinovo ulje



U posljednjem ćemo tjednu dodati nešto glutena ( pirov i pšenični griz).Tek toliko. Također, veselimo se i trešnjama. Doduše iz zamrzivaća ali...poslužit će :)




1. Doručak - griz od pira + mrva cejlonskog cimeta ( nemojte cimet davati često, ako imat eproblema sa stolicom) Izbjegavajte ga...ali jednom mjesečno može se naći na jelovniku. Dobrih je svojstava i izvrstan za neke djelove organizma...(pisat ću kasnije o tome). Dodajte grizu od pira i cimetu i kokosovo ulje. Kokosovo ulje je dobro dati ako primjetite neku virozicu kod bebe ili da joj curi nosić i sl.
Međuobrok - jogurt + suha šljiva ( 2 komada)
Ručak - teletina + brokula + peršin + koraba + maslinovo ulje


2. Doručak - pire od kuhanih jabuka + kokosovo ulje + suha šljiva (2 komada)
Međuobrok - rižini kolutići + breskva
Ručak - krumpir + peršin + koraba + pastrnjak + maslinovo ulje


3. Doručak - trešnje + palenta + kokosovo ulje ( trešnje iz zamrzivača - prethodno ih odmrznitepa izblendajte sa palentom -. dobit ćete divan voćni puding).
Međuobrok - jogurt
Ručak - blitva + mrkva + čičoka + pastrnjak + maslinovo ulje


4. Doručak - griz od pšenice + jogurt + maslinovo ulje
Međuobrok - svježa jabuka + trešnje
Ručak - piletina + peršin + pastrnjak+ hokaido tikva + maslinovo ulje


5. Doručak - jogurt + avokado + suhe šljive + kokosovo ulje
Međuobrok - avokado + trešnje
Ručak - mahune + koraba + tikvice zelene + maslinovo ulje


6.Doručak - proso + breskva + suha marelica + maslinovo ulje
Međuobrok - jogurt
Ručak - mrkva + hokaido tikva + komorač + maslinovo ulje


7. Doručak - breskva + jabuka + suha šljiva + kokosovo ulje
Međuobrok - palenta + blitva + maslinovo ulje
Ručak - krumpir + jogurt + brokula


Pišem ovo dok papamo izvan sezone ( ožujak je i nisu sve namirnice eko i svježe na tržnici pa se čini da sa malo toga raspolažemo unatoč dopuštenim vrstama, primjerenim prehrani beba u desetom mje
secu života. Zato slijedi "tjedan plus" - meni sa svim namirnicama koje su primjerene bebi od deset mjeseci ( za vas koji ćete raditi kašice u sezoni). Zašto pišem taj tjedan plus???
Zbog pravilnih primjera kombinacije povrća koje ćete onda lako moći primjeniti i na vlastitim jelovnicima. Dakle, pretpostavimo da raspolažete sa svime što je primjereno bebi za dohranu u njezinom desetom mjesecu života ( kad je voće i povrće u pitanju). Pravila sa mesom ( i ribom ako ste ju uveli, znate iz ranijih postova).




1. Doručak - jogurt + borovnice + kokosovo ulje
Međuobrok - trešnje
Ručak - patlidžan + peršin + zelena tikva + koraba + maslinovo ulje


2. Doručak - maline + jogurt + kokosovo ulje
Međuobrok - kuhana jabuka
Ručak - bijela repa + grašak + pastrnjak + brokula + maslinovo ulje


3. Doručak - kupine + jogurt + kokosovo ulje
Međuobrok - grožđe
Ručak - piletina + rajčica +čičoka + cikla + maslinovo ulje


4. Doručak - kruške + trešnje + breskve + kokosovo ulje
Međuobrok - palenta + blitva
Ručak - teletina +krastavac + zelena tikvica + luk + pastrnjak + maslinovo ulje


5. Doručak - blitva + jogurt + kokosovo ulje
Međuobrok - breskva + šljiva
Ručak - žumanjak + brokula + cvjetača + luk + maslinovo ulje


6. Doručak - jogurt + žumanjak kuhani
Međuobrok - suhe šljive + suhe marelice + avokado
Ručak - riba + zelena tikvica + paradajz + koraba + krastavac + maslinovo ulje


7. Doručak - jogurt + blitva + kuhani žumanjak
Međuobrok - avokado + breskva + kokosovo ulje
Ručak - krumpir + patlidžan + brokula + luk + maslinovo ulje




Naravno! Žumanjak! Idući post cijeli će biti žut :D



ponedjeljak, 10. ožujka 2014.

JUST FACTS - hrana koja "otvara" probavu ( + primjeri jelovnika za bebe koje imaju problema sa zatvorom)

Breskve, marelice, suhe i svježe šljive, tikvice, misirače, buče, tikve, lisnato povrće, DOMAĆI čvrsti jogurt, ali samo u kombinaciji sa palentom ili suhim voćem (šljive, marelice) ( tek od 10. mjeseca bebina života), palenta, kuhana jabuka, trešnja ( od 8. mjseca), grašak, mljevene sjemenke lana, mahune i krumpir ( iako vlada mišljenje da krumpir zatvara, to nije točno) odlični su za probleme opstipacije.

Od žitarica - leća i žitarice cjelovitog zrna. Iznimno je važan doručak, kada bebi treba dati pahuljice od riže sa maslinovim uljem. ( Također, mnogi uvjereni kako riža zatvara ( što je točno) svrstavaju u grupu hrane koja zatvara  i rižine pahuljice (što je netočno). bebi koja ima problema sa zatvorom treba dati za doručak rižine pahuljice + maslinovo ulje + kuhanu suhu šljivu i marelicu + iscjeđen sok od oksidirane jabuke. ( Oksidirana jabuka može zatvoriti probavu, no to se ne odnosi i na sok od naribane, oksidirane jabuke). Kad smo kod pahuljica i otvaranja, sve ostale mogu zatvoriti probavu ( zobene, prosene...) U tom slučaju radije dajte bebi cjelovito zrno prosa.

U danima u kojima beba ima problema sa stolicom najbolje je izbjegavati bilo koju vrstu mesa, ribe, iznutrica, prerađenih žitarica i riže u zrnu. 





Možda poneka mama primjeti i kako je količina urina nešto manja kod bebe no inače. Tom problemu ( od navršenog 11. mjeseca bebina života) možete doskočiti tako što ćete dati bebi juhu od poriluka. Naime, voda u kojoj se kuhao poriluk potaknut će rad mjehura.

NAPOMENA - u početku dohrane posve je prirodno da beba ima nešto tvrđu stolicu ili da je ista ne redovita te da dolazi do povremenih zatvora. To se događa zato jer bebin probavni sustav tek "uči" primati i probavljati krutu hranu. Probavnom "mehanizmu" jednostavno, prirodno treba neko vrijeme da se navikne na rad. To je razdoblje u kojemu beba stječe "kontinuitet" pražnjenja crijeva i vrlo je vjerojatno ( ne mora biti) da će tempo koji sada usvoje njezina crijeva, biti tempo pražnjenja i ubuduće. S obzirom da svojim odabirom namirnica upravo mi možemo utjecati na taj kontinuitet, očekuje se od nas da to i učinimo, pa vam prilažem i nekoliko, iskustveno provjerenih jelovnika za uspostavljanje pravilnog reda i kontinuiteta kad je bebina probava u pitanju. 

NAPOMENA + mnogi će reči "nije u pitanju namirnica, jer neke bebe neka namirnica otvara ( koja inače zatvara) a neka zatvara ( koja inače otvara). To jednostavno nije točno. Dokazano je da balastno voće i povrće ( ono sa više vlakana) otvara probavu. No u čemu je problem? Mnoge majke zaboravljaju ili ne mare za kombinaciju toga voća, povrća i žitarica u prehrani pa se može dogoditi da inače otvarajuća namirnica postane zatvarajuća ako se nepravilno kombinira u prehrani. Važno je da ništa ne ometa namirnice u "preradi" crijeva. Odnosno, da jedna namirnica ne ometa drugu, druga treću... Da doručak ne omete ručak... Važna je ispravna i uravnotežena kombinacija namirnica. Uz to, iznimno je važna i voda, koju biste morali nuditi bebi od samog početka dohrane, što češće ( dok beba ne stekne naviku pijenja vode). Kako vaša dohrana bude odmicala tako će beba sama početi pokazivati potrebu za vodom, a vi ćete tu potrebu naučiti prepoznati. Neka boca s vodom uvijek bude nadohvat ruke i očiju. Ne libite se dati vodu bebi us vakom trenutku. Isključivo vodu! Dobro je da voda iz pipe bude DESETAK minuta prokuhana. Možete bebi dati i kupovnu vodu. 


NAPOMENA ++ uz prehranu, pomoči će i masaža bebina trbuščića ispočetka dohrane ( ako ste to propustili, možete i u kasnijoj fazi..u kojoj vas je zatvor zatekao). Masirajte bebin trbuščić oko pupka pa prema van spiralno u smjeru kazaljke na satu. U tome će vam od koristi biti bademovo ili kokosovo ulje pa nakapajte par kapi na prste. Ne masirajte bebi trbuh nakon nego petnaestak minuta PRIJE jela. 
Pomažu i tople kupke i nježna  "vožnja bicikla" sa bebinim nožicama. Vozite biciklić u igri svaki dan.  
Ako želite pravilan kontinuitet pražnjenja bebinih crijeva, pobrinite se i za pravilan raspored prehrane. Beba MORA jesti uvijek u isto vrijeme. 



JELOVNICI KOJI "OTVARAJU" za bebe od 6 mjeseci kroz tjedan
(ovaj "doručak", naravno, mogu jesti bebe svih uzrasta) 


1. rižine pahuljice  (dvije žličice) +  svježa blitva (svježe ubrana) + žlica maslinovog ulja + sok od oksidirane svježe jabuke.

Skuhajte rižine pahuljice prema uputstvu i ostavite ih par minuta da se "stisnu" potom ih razrijedite do mjere ugodne za hranjenje sa svježe iscjeđenim sokom od oksidirane jabuke. Jabuku ogulite, naribajte i ostavite da potamni. Kad potamni, iscjedite sok u rižine pahuljice, promiješajte i dajte bebi. Oksidiranu jabuku pojedite vi, jer "meso" oksidirane jabuke z a t v a r a  probavu.

2. kašica od muškatne tikve ( ili hokaido) + maslinovo ulje


3. palenta (dvije žličice) + suhe šljive i marelice + masinovo ulje
(Palentu skuhajte nešto rjeđu no inače i u nju ubacite izblendane suhe šljive i marelice pa sve3 začinite maslinovim uljem. Za potrebe "omekšavanja" probave palentu nemojte blendati.


4. kašica od avokada + sok od oksidirane jabuke +  maslinovo ulje


5. proso +  svježe ubran špinat + majčino (ili ad) mlijeko + maslinovo ulje
(također, za potrebe postizanja stolice, nemojte blendati proso. Dovoljno je da ga, nakon ispiranja u tri mlake vode, prokuhate 15ak minuta).


6. kašica od suhih šljiva + suhih marelica + maslinovo ulje
(suhe šljive i marelice kuhajte oko 20 minuta nakon što ste ih namočili preko noći u vodu)


7. kašica od zelenih tikvica + blitva + maslinovo ulje




Kad beba napuni sedam mjeseci u doručak ubacite trešnje, a  kad napuni deset mjeseci u kašice ubacite jogurt. Jogurt ćete dati u kašici palente (ili prosa) i  maslinovog ulja ili sa kuhanim suhim šljivama i marelicama plus maslinovo ulje. Inače bi mogao djelovati "zatvarajuće" . Krumpir ponudite bebi od osam mjeseci. Mahune su dobar izvor celuloze pa su također izvrsne za stolicu (iako možda teške za želudac) a dat ćete ih bebi od također napunjenih  osam mjeseci. Od bebinog desetog mjeseca probavu ćete (uz sve što ste ranije papali) moći regulirati i graškom i lanenim sjemenkama.... Sa napunjenih godinu dana bebi možete dati i leću koja će također potaknuti probavu. Nemojte davati škrobno povrće sa škrobnim povrćem. Izbjegavajte meso i ribu kada god želite potaknuti probavu. Osobno nisam za ponudu lanenih sjemenki bebi. One su ponekad agresivne i za odraslog čovjeka, no ako želite, po preporukama pedijatara - smijete. Jednako tako nisam niti za amaranth u dohrani beba. Primjetit ćete da ga niti ne spominjem...


Kašice sa trešnjama za poticanje probave:

trešnje + palenta + cikla + maslinovo ulje
trešnje + avokado + maslinovo ulje
trešnje + marelice + maslinovo ulje
trešnje svježe + kuhani pire od jabuka + maslinovo ulje
trešnje + kruška



Kašice sa jogurtom za poticanje probave:

Jogurt sa palentom + maslinovo ulje
Jogurt sa dvije suhe kuhane marelice i devije suhe kuhane šljive + maslinovo ulje
Jogurt sa kuhanim ( ne raskuhanim) prosom + maslinovo ulje
Ponekad može i jogurt sa avokadom + maslinovo ulje


Kašice sa krumpirom za poticanje probave: 

krumpir + blitva + maslinovo ulje
krumpir + muškatna tikva + maslinovo ulje
krumpir + špinat + zelena tikvica + maslinovo ulje





NAPOMENA ++ od sveg voća i povrća koje nam je znano, najblagotvornije će na probavu djelovati i šparoge, brokula, kelj pupčar, zelena salata, špinat, tikva, patlidžan, rajčica, bundeva, grah, krumpir, zob, rižine pahuljice, jabuka, breskva, kruška i mandarina.

Dakle, bez obzira što vam rekli o kojoj namirnici... OVE OTVARAJU samo ih treba pravilno kombinirati.

NE ZABORAVITE - jogurt i mliječni proizvodi u pravilu z a t v a r a j u probavu ( osim kada su u kombinaciji sa palentom, prosom i suhim voćem). 
Žitarice bogate glutenom će dodatno pogoršati probavne probleme. Izbjegavajte žitarice. Ako baš morate jesti glutenske žitarice, a imate problema sa probavom, onda odaberite cjelovito zrno zobi, na nju crijeva najrijeđe reagiraju. Inače, kod glutenskih žitarica u prehrani beba na prvo mjesto stavljam pir, no on nije nikakva opcija kad se radi o "zatvoru". 

Namirnice bogate celulozom potiču rad crijeva i rješavaju problem "zatvora" no moraju se pravilno kombinirati u obrocima i nuditi,osobito djetetu, u nešto manjim količinama - tu mislim prvenstveno na cvjetaču, brokulu i grahorice...i ostale, teže probavljive vrste. 

( Ako je neka namirnica "teža" za probavu, to ne znači da zatvara probavu, već najčešće - upravo suprotno. Osim, dakako, kad govorimo o mesu, ribi, tjestenini i glutenu) .    




I za kraj..opustite se... beba osjeti i naša raspoloženja i stanje emocija u kući. Ne svađajte se i ne prepirite sa partnerom ili ostalim članovima obitelji pred djetetom. Kada malenu mrvicu svoju uzmete u naručje, morate biti "očišćeni" od svih negativnih emocija. Nemojte brinuti zbog financijskih ili drugih (ne)prilika. Osobito nemojte brinuti oko budućnosti. Nemojte brinuti zbog stvari na koje ne mežete utjecati. Nemojte se plašiti roditeljstva. Nemojte se plašiti pelene bez "poklončića". Sve su to stressovi koje beba osjeti, a koji automatski djeluju i na njezinu probavu. Postoje rezultati istraživanja o tome kako su i koliko majke "krivci" za neredovitost pražnjenja crijeva u bebe. Beba jednostavno osjeti mamin grč. Ne dopustite to. Također, vrlo često ispitivanjapokazuju da bebe imaju problema sa stolicom, ako je i njihova mama imala ili ima te iste probleme. Jednostavno...ove namirnice u prehranu ubacite i sebi samoj. Djelovat će i na bebu. Psihološki. Također, ako dojite ( nama je uvijek bilo od pomoći) najedite se salate od svježeg, bijelog kupusa i najkasnije drugi dan od sisanja beba će se pročistiti. 

Boravite sa vašom bebom na svježem zraku. Grlite se. Mazite. Ljubite. Masirajte. Igrajte se s vašom bebom. Pričajte joj i pjevajte. Sada. Ne sutra. Ne kad poraste. Ne, kad vam bude žao što je vrijeme tako brzo prošlo... I moja se beba probudila upravo ... idem i ja :)